Hlavní obsah

Vlna opadla, malware Pirrit dramaticky oslabil

Dramatický pokles detekcí v případě škodlivého kódu Pirrit, který útočí na počítače od Applu, hlásí bezpečnostní experti antivirové společnosti Eset. Počet zachycených útoků klesl v uplynulém měsíci na pouhou desetinu. Přitom v loňském roce šlo na českém a slovenském trhu o jednu z nejrozšířenějších hrozeb s operačním systémem macOS.

Foto: archív výrobce

Ilustrační foto

Článek

Ostražitost před tímto škodlivým kódem je ale stále na místě. Pirrit totiž v uplynulých měsících útočil ve vlnách, aktuální dramatický pokles může znamenat jen to, že se útočníci připravují na další nájezd.

Velkou hrozbou byl tento nezvaný návštěvník především v první polovině loňského roku – na přelomu zimy a jara. Ještě v březnu měl tento adware podíl mezi ostatními hrozbami pro platformu macOS pouhých 5 %. V dubnu pak ale vystřelil na 26 %, a v květnu dokonce na 35,4 %.

Slibovali odemčení iPhonu. Důvěřivci si virus nainstalovali sami

Bezpečnost

S letními měsíci ovšem přišlo ochlazení. V červnu činil podíl malwaru Pirrit jen 13,1 %, a v červenci dokonce jen 9,3 %. Už v srpnu ale dal o sobě znovu vědět, jeho podíl byl 16,4 %. V září to bylo dokonce ještě téměř dvakrát více, přesně 28,9 %. V říjnu podíl tohoto nezvaného návštěvníka činil sice jen 20,6 %, ale v listopadu již zmiňovaných 21,47 %.

Z listopadových 21,47 % pak v prosinci vyskočil počet detekcí na rekordních 39,1 %. V lednu vlna kybernetických nájezdů opět dramaticky klesla, na pouhých 3,27 %. Jaký bude vývoj v nadcházejících týdnech, se teprve ukáže.

Podceňovaný adware

„Adware Pirrit je klasickým zástupcem kódů zobrazujících agresivní reklamy. Uživatelé ho většinou stáhnou do zařízení sami a dobrovolně, často jako součást jiných programů nebo her, které útočníci nabízejí v obchodech třetích stran nebo na různých internetových úložištích zdarma či ve výhodných balících,“ vysvětluje Jiří Kropáč, vedoucí virové laboratoře Esetu v Brně.

Problém je podle něj hlavně to, že adware nepovažují uživatelé za příliš škodlivý a nevěnují podobným typům nezvaných návštěvníků příliš velký pozor. Nadměrné zobrazování reklamy v případě adwaru nepůsobí tak nepříjemně jako zašifrovaný disk, což dovedou například vyděračské viry.

Tento přístup se ale lidem může z dlouhodobého hlediska pěkně vymstít. „Adware je v zařízení těžko odhalitelný a upozorní na sebe většinou až v okamžiku, kdy má zařízení problémy s výkonem a práce na něm je s ohledem na množství zobrazované reklamy nepříjemná,“ podotkl bezpečnostní expert.

„Po celou dobu své přítomnosti přitom může být adware reálným rizikem pro naše soukromí a naše data – velmi žádané zboží, které má v kyberkriminálních skupinách velkou cenu. Uživatelé by tedy měli investovat do kvalitního zabezpečení, a svá data tak náležitě chránit,“ uzavřel Kropáč.

Podvodníci si hrají na novináře

Uživatelé by se měli mít na pozoru před různými investičními podvody, ve kterých útočníci zneužívají jméno zpravodajského serveru Novinky.cz. Na snadné výdělky lákají podvodníci zpravidla v souvislosti se známými osobnostmi. V posledních měsících se objevily například falešné články s prezidentem Petrem Pavlem či moderátorem Janem Krausem.

Jde nicméně o typický phishingový podvod, kdy se útočníci snaží pod vidinou snadného zisku z lidí vylákat peníze. Podvod je to ale poměrně propracovaný, všechny odkazy ve falešném článku vedou na další podvodný web.

Aby důvěřivce kyberzločinci co nejvíce zmátli, nechtějí po něm v některých případech vyplňovat okamžitě čísla kreditních karet ani odesílat žádné peníze. Vše začíná registrací na dané platformě, načež uživatele bude kontaktovat správce platformy. Teprve s jeho pomocí jsou pak z důvěřivců vylákány peníze. Nemusí ho přitom kontaktovat pouze e-mailem, ale klidně i telefonicky.

Poradíme, na co si dát pozor a jak nesednout podvodníkům na lep, a to v dříve uveřejněném článku.

Kyberkriminalita citelně narůstá, bije na poplach policie

Bezpečnost

Může se vám hodit na Zboží.cz: Antiviry ESET

Související články

Výběr článků

Načítám