Článek
Podle obžaloby bylo mezi napadenými pracovišti i pensylvánské centrum pro oběti domácího násilí, energetická společnost v Mississippi a obecní správa v jenom okrese v New Jersey.
V obžalobě se neuvádí, že Íránci pracovali na zakázku vlády v Teheránu, ale že patří k firmám vázaným na íránské revoluční gardy. Podle zdroje z amerického ministerstva spravedlnosti požadovali za odblokování počítačů stovky tisíc dolarů. Na úřady a vládní instituce útočili v období mezi říjnem 2020 a letošním srpnem.
Albánie obvinila Írán z hackerského útoku, tentokrát na policii
Stanice CNN uvádí, že pro USA jde o další příklad tolerance íránské vlády ke kriminalitě v kybernetickém prostoru. Tři obvinění, jmenovaní jako Mansúr Ahmadí, Ahmad Chatíb Akda a Amír Hosejn Níkáín Rávarí, žijí v Íránu. Šance, že by se mohli ocitnout ve vazbě v USA, je podle CNN malá, pokud nevycestují do země, s níž mají USA uzavřenou extradiční smlouvu.
Ministerstvo financí vyhlásilo sankce proti této trojici a proti dalším sedmi Íráncům. Obvinilo je ze spolupráce s íránskými technologickými firmami navázanými na revoluční gardy. Ministerstvo zahraničí za vydání trojice hackerů nabídlo odměnu deseti milionů dolarů (245 milionů korun).