Článek
Hackeři z hnutí Anonymous vyhlásili už na konci února Rusku kybernetickou válku. Šlo o přímou reakci na to, že Kreml vyslal na Ukrajinu vojáky a začal území do té doby suverénního státu okupovat.
Na začátky kyberválky ale používali vcelku triviální útoky typu DDoS (Distributed Denial of Service). Ty mají vždy stejný scénář, stovky tisíc počítačů začnou přistupovat v jeden okamžik na konkrétní server. Ten zpravidla nezvládne tak vysoké množství požadavků zpracovat a spadne. Pro běžné uživatele se pak takto napadená webová stránka tváří jako nedostupná.
Takový útok není nijak zvlášť sofistikovaný a připojit se k němu může prakticky kdokoliv – i bez hlubších počítačových znalostí. Server ABC News připomněl, že takto byly vyřazeny z provozu například webové stránky Kremlu a stanice RT, dříve známé jako Russia Today, dopravce Aeroflot či banky Sberbank.
Anonymous sestřelili Decathlon, útoky pokračují i na další ruské cíle
Sofistikovanější útoky
Už během března se začaly objevovat daleko propracovanější typy útoků, kdy se hackeři nabourali do počítačových systémů ruské státní televize VGTRK a rozhlasu či úřadu civilního letectví Rosaviatsia či Centrální banky Ruské federace. Hackeři začali při svých nájezdech ve velkém krást ze serverů celé databáze dat – utajované dohody, smlouvy a v neposlední řadě také e-mailovou komunikaci.
Právě podle odcizených zpráv je patrné, jak útoky na ruské cíle gradují. Hackeři se totiž tento týden pochlubili, že ukradli miliony e-mailů. „Od vyhlášení kybernetické války hnutí Anonymous zveřejnilo přes tři miliony ruských e-mailů,“ pochlubili se hackeři na Twitteru.
#OpRussia: Since declaring 'cyber war' on Kremlin's criminal regime, #Anonymous has released over 3 million Russian emails via #DDoSecrets - over 2.25 million of them from the Russian government. #OpKremlin #FreeUkraine ⤵️ pic.twitter.com/EyA9cB0aNC
— Anonymous TV 🇺🇦 (@YourAnonTV) April 12, 2022
Vzhledem k tomu, že ještě na konci března byly zaznamenány pouze dva miliony odcizených e-mailů, jde tedy o enormní nárůst. Na odcizení zmiňovaných dvou milionů e-mailů totiž hackeři potřebovali více než měsíc, další milion ukradli během pouhých 14 dní.
„Z celkového počtu je jich přes 2,25 milionu od ruské vlády,“ doplnili hackeři.
Podle webu DDOSecrets, který ukradené databáze s e-maily pravidelně zveřejňuje, se jen v posledních dvou týdnech podařilo hackerům napadnout počítačové systémy ruského ministerstva kultury, pravoslavného serveru diaconia.ru, společnosti Aerogas, která se v rámci Moskevské oblasti věnuje ropnému a plynárenskému průmyslu, těžební firmu Forest, a zároveň petrohradské obchodní centrum Petrovsky Fort.