Článek
Podle informací na stránkách OpenAI byly první problémy s dostupností služeb zaznamenány už v úterý odpoledne, až ve 4 hodiny ráno středoevropského času nicméně zástupci společnosti přiznali, že problémy způsobily hackerské nájezdy.
„Potýkáme se s periodickými výpadky kvůli abnormálnímu provozu odrážejícímu DDoS útok. Pokračujeme v práci na zmírnění tohoto stavu,“ konstatovali zástupci OpenAI.
AI spotřebuje tolik energie jako Nizozemsko, obávají se vědci
Problémy přetrvávají
V noci na čtvrtek bylo ChatGPT zcela nedostupné více než 90 minut, upozornil server The Verge. Po obnovení provozu ale službu stále postihují výpadky.
Problémy se nepodařilo zcela vyřešit ani ve čtvrtek před polednem středoevropského času, a to pochopitelně v globálním měřítku. Někteří uživatelé se nemohou vůbec přihlásit, další se sice přihlásí, ale chatbot hlásí místo odpovědí nejrůznější chyby.
S nedostupností služeb se potýkají uživatelé s bezplatným přístupem i placeným členstvím. Problémy by se neměly týkat pouze mobilní aplikace, jak je patrné z ohlasů uživatelů.
Útok obřích rozměrů
Distributed Denial of Service (DDoS) jsou útoky, které mají vždy stejný scénář. Stovky tisíc počítačů – v některých případech i miliony – začnou přistupovat v jeden okamžik na konkrétní server. Ten zpravidla nezvládne tak vysoké množství požadavků zpracovat a spadne. Pro běžné uživatele se pak takto napadená webová stránka tváří jako nedostupná.
V případě ChatGPT musí jít o velmi masivní útok, protože služba je na velký nápor uživatelů stavěna. V různých koutech světa tohoto chatbota využívá více než 100 milionů lidí, připomněl server Mashable.
Zástupci OpenAI však zatím přesné detaily útoku nezveřejnili. V tuto chvíli není jasné ani to, kdo na populární americkou službu útočí.
Fenomén jménem ChatGPT
Umělá inteligence se dostala do středu pozornosti s rozvojem ChatGPT. Tento chatovací systém dokáže generovat různé texty včetně článků, esejí, vtipů a poezie na základě jednoduchých dotazů. ChatGPT se učí odpovídat na podněty uživatelů a podobně jako lidé se učí na základě velkého množství dat.
V květnu 2024 byl zpřístupněn pokročilejší model umělé inteligence GPT-4o. Ten je schopen poskytovat bezpečnější a užitečnější odpovědi a připravit půdu pro šíření technologií podobných lidem. Zvládá simulovat i emoce.
Webovou aplikaci nabízí OpenAI zdarma, v placené verzi ale můžete systém využívat i ve chvíli, kdy je velmi zatížen. Ostatní musí čekat na uvolnění kapacity. Předplatné, které nabízí i další výhody, vyjde případné zájemce na 20 dolarů měsíčně, tedy v přepočtu zhruba na 470 Kč.
Za ChatGPT stojí start-up OpenAI, který financuje společnost Microsoft.