Článek
V minulém měsíci se Rescoms vyhoupl až na druhou příčku nejrozšířenějších kybernetických hrozeb. Je nutné zdůraznit, že se soustředí výhradně na napadání strojů s Windows, přičemž se snaží zůstat co nejdéle v anonymitě.
Kyberzločinci prostřednictvím něj získají neoprávněný přístup do napadeného počítače, se kterým následně mohou pracovat na dálku. Pokud je tento nezvaný návštěvník aktivní, mohou kyberzločinci mazat soubory, stahovat a spouštět další programy, a to pochopitelně včetně dalšího malwaru.
Nebezpečný vyděračský virus se šíří přes sociální sítě a chatovací aplikace
„Útočníci prostřednictvím škodlivého kódu rovněž mohou modifikovat nastavení systému, zaznamenat údery kláves a odcizit tak citlivé údaje,“ vyjmenoval další záškodnické prakticky tohoto trojského koně Martin Jirkal, vedoucí analytického oddělení v české pobočce Esetu.
Zdůraznil přitom, že tento malware se pohybuje od začátku roku okolo 3% podílu na detekcích. „S výjimkou března, kdy oslabil na polovinu. Nepředpokládáme, že by tento malware výrazněji rostl,“ konstatoval Jirkal.
Rescoms se šíří velmi často jako příloha nevyžádaného e-mailu. Útočníci tohoto záškodníka vydávají zpravidla za falešnou fakturu, která je uložena v příloze. Nejvhodnější obranou je tedy stejně jako u dalších škodlivých kódů neklikat a nestahovat spamové přílohy, v opačném případě se uživatelé vystavují riziku.