Hlavní obsah

Trojský kůň Fareit oslabil, obezřetnost je ale stále potřeba

Nebezpečný trojský kůň Fareit v posledních měsících pozvolna posiloval. V uplynulých týdnech ale počet detekcí klesl, jak vyplývá ze statistik antivirové společnosti Eset. Obezřetnost je přesto stále zásadní. Útočníci mohou totiž jen přeskupovat zbraně, než zaútočí ještě větší silou.

Foto: Steve Marcus, Reuters

Ilustrační foto

Článek

Uvedený nezvaný návštěvník patří mezi tzv. password stealery, jeho hlavním úkolem je krást hesla uložená v prohlížečích, jde tedy o přihlašovací údaje uložené pro automatické vyplňování. Po jejich odcizení získají útočníci přístup k celé řadě uživatelských účtů.

Nejčastěji se tento malware šíří prostřednictvím nevyžádaných e-mailů. Uživatelé by tedy měli dávat velký pozor na to, jaké přílohy a od jakých odesílatelů ve svých poštovních stránkách otevírají.

Sluší se připomenout, že Fareit rozhodně není žádná nová hrozba. Poklidné vody českého internetu nejvíce rozvířil tento trojský kůň koncem roku 2021. Tehdy stál za třetinou všech zachycených hrozeb. Žádný jiný virus neútočil tehdy na počítače s Windows častěji.

Kyberšmejdi jdou po kryptoměnách. V Česku a na Slovensku cílí na zařízení od Applu

Bezpečnost

Ladí kyberšmejdi útočné kampaně?

V uplynulých letech ale tento záškodník velmi oslabil. Takového podílu jako v roce 2021 mezi ostatními hrozbami již nikdy nedosáhl, přesto se trojský kůň čas od času opět objeví a terorizuje tuzemské uživatele.

Přesně takový nástup – byť pozvolný – zaznamenali bezpečnostní experti v letošním roce. Prakticky z nuly vzrostl podíl tohoto nezvaného návštěvníka v červnu na 1,39 %, v červenci na 1,84 %, a v srpnu na 2,71 %.

V září – podle zatím posledních zveřejněných statistik – jeho podíl klesl na 2,18 %. I tak je ale obezřetnost namístě. Právě nízký podíl totiž podobně jako v jiných případech může svědčit o tom, že kyberšmejdi pouze ladí své útočné kampaně, aby mohli zaútočit v nadcházejících týdnech ještě intenzivněji.

Zda bude podíl trojského koně Fareit v dohledné době opětovně růst, nebo naopak dojde k ještě většímu útlumu, ale v tuto chvíli nedokáže nikdo se 100% jistotou říci.

Zákeřný Formbook

Nejčastěji se v uplynulém měsíci mohli majitelé počítačů s Windows setkat s malwarem Formbook, jeho podíl činil 16,01 %. Formbook je zlodějský malware, který krade přihlašovací údaje z webových prohlížečů, pořizuje snímky obrazovky, sleduje stisknuté klávesy a může stahovat a spouštět soubory na základě příkazů z řídicího a velicího serveru.

Uživatelé nemusejí ani poznat, že je jejich telefon nebo tablet Formbookem napaden. „Využívá řadu triků a technik, jak se vyhnout odhalení. Obvykle se šíří prostřednictvím phishingových e-mailů a příloh, takže nejlepší způsob, jak zabránit infekci, je pečlivě sledovat všechny e-maily, které vypadají podezřele nebo pocházejí od neznámých odesílatelů,“ varoval již dříve Tomáš Růžička, bezpečnostní expert Check Pointu.

Formbook útočí stále častěji, bijí na poplach bezpečnostní experti

Bezpečnost

Výběr článků

Načítám