Článek
Před čínskou špionáží varovaly ve středu západní zpravodajské služby společně s firmou Microsoft. Bezpečnostní experti zdůraznili, že cíle hackerů zahrnovaly telekomunikace, dopravní uzly, západní zpravodajské agentury, a dokonce i společnost Microsoft. Právě proto se do vyšetřování zapojili také výzkumníci amerického softwarového gigantu.
Podle Microsoftu se útoky zaměřily na americké ostrovní území Guam, kde se nacházejí strategicky důležité vojenské základny.
Hackeři rekrutují i nezkušené. Vydělávají miliony
Jedna z největších kyberšpionážních kampaní
Agentura Reuters poznamenala, že vzájemná špionáž mezi Spojenými státy a Čínou je vcelku běžná. Bezpečnostní analytici však označují odhalenou sérii útoků jako „jednu z největších známých kyberšpionážních kampaní ze strany Číny proti americké kritické infrastruktuře“.
Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Mao Ning však ve čtvrtek jakákoliv obvinění odmítl. Zprávu zpravodajců označil za „kolektivní dezinformační kampaň“ ze strany pěti zemí sdružených ve Five Eyes. Jedná se o Spojené státy, Kanadu, Nový Zéland, Austrálii a Spojené království.
„Tato kampaň byla spuštěna ze strany USA z geopolitických důvodů,“ prohlásil Mao s tím, že zpráva od analytiků Microsoftu naznačuje, že americká vláda rozšiřuje své kanály dezinformací mimo vládní agentury.
Dopady se teprve analyzují
Čína čelí obviněním z využívání hackerů ke špionáži dlouhodobě, Peking však jakékoliv napojení na hackery vždy odmítá. „Ať už se používají jakékoli různé metody, nic nezmění skutečnost, že Spojené státy jsou říší hackerů,“ prohlásil Mao na pravidelné tiskové konferenci v Pekingu.
Zatím není jasné, kolik organizací bylo postiženo. Americká Národní bezpečnostní agentura (NSA) oznámila, že spolupracuje se svými partnery v Kanadě, Novém Zélandu, Austrálii a Spojeném království a také s Federálním úřadem pro vyšetřování (FBI) ve Spojených státech, aby společně „identifikovali případy porušení bezpečnosti“.
Podle bezpečnostních analytiků Microsoftu „čínská hackerská skupina Volt Typhoon rozvíjí schopnosti, které by mohly během nadcházejících krizí narušit kritickou komunikační infrastrukturu mezi Spojenými státy a Asií“.