Článek
Žalobou chce americký podnik dosáhnout toho, že NSO Group nebude moci používat jakékoliv technologie Applu. To v podstatě znamená, že pokud by byla žaloba úspěšná, zaměstnanci podniku by nemohli legálně využívat žádná zařízení s logem nakousnutého jablka ani žádný software.
„Žaloba má vyslat jasný signál, že Apple nedovolí, aby její uživatelé trpěli takovýmto zneužíváním,“ prohlásila Heather Grenierová, ředitelka pro obchodní spory Applu. Podle ní vytvořením nástroje Pegasus porušila NSO Group podmínky služeb Applu.
WhatsApp zažaloval izraelskou firmu NSO kvůli špehování lidí
Špionážní software Pegasus není určen běžným uživatelům, NSO Group s ním cílí na vlády, které díky němu získají vzdálený přístup k mikrofonům, fotoaparátům a dalším údajům v iPhonech. Využít jej je nicméně možné také na zařízeních s konkurenčním Androidem, nezaměřuje se tedy výhradně na platformu iOS.
Software je navržen tak, aby dokázal telefony napadnout, aniž by to vyžadovalo jakoukoliv akci ze strany uživatele. Navíc v napadeném zařízení nezanechává vůbec žádné stopy. Jeho odhalení tedy není vůbec jednoduché, a to i zpětně.
Bezpečnostní experti již dříve upozornili na to, že Pegasus je prakticky po celém světě zneužíván k pronikání do telefonů aktivistů za lidská práva, novinářů, ale například i členů katolického duchovenstva.
I kvůli tomu americké ministerstvo obchodu zařadilo nedávno firmu NSO Group na černou listinu. Kvůli tomu má podnik omezený přístup k americkým technologiím a investicím.