Hlavní obsah

Slibují přivýdělek z domova, z důvěřivců pak udělají bílé koně

Letní prázdniny se nezadržitelně blíží a řada mladších jedinců přemýšlí, jak si přivydělat nějakou tu korunu. Práce z domova zprostředkovaná přes internet se ale může vymstít. Podvodníci totiž aktuálně řádí na WhatsAppu a z důvěřivců udělají bílé koně.

Foto: Stanislava Benešová, Novinky

Ilustrační snímek

Článek

Před novou vlnou podvodů varovali pracovníci Moneta banky. Zda byl trikem se snadným přivýdělkem obelstěn některý z klientů přímo tohoto finančního ústavu, však není jasné.

Vše začíná oslovením na WhatsAppu. „Naše společnost spolupracuje s marketéry YouTube, kteří jsou ochotni zaplatit za zvýšení předplatného a viditelnosti pro blogery, takže naše společnost musí najmout spoustu spolupracovníků, aby jim zvýšili předplatné v aplikaci YouTube, a oni vám zaplatí,“ tvrdí podvodníci ve zprávě.

Hlavně co nejvíc lajkuj! Chtěli si přivydělat na internetu, místo toho je okradli

Bezpečnost

Peníze skutečně přijdou

Po odsouhlasení získáte kontakt na „obchodního manažera“, který bude zasílat konkrétní instrukce a vyřeší i vyplácení honorářů.

Náplní vaší práce má být údajně sledování reklam či různých videoukázek. Za jejich „lajkování“ na sociálních sítích má uživatel dostat peníze. Stačí vyplnit číslo účtu, na který má honorář chodit. Pro ověření správnosti čísla účtu je však nutné odeslat malou platbu na účet zadaný kyberšmejdy.

Po krátké době skutečně honorář na účet obdržíte. Ale nikoliv od domnělé společnosti, ale od dalších důvěřivců, kteří sedli podvodníkům na lep – jde o zmiňovanou platbu nutnou k ověření účtu.

Foto: Koláž Novinky.cz s využitím Moneta Banky

Ukázka komunikace s podvodníky na WhatsAppu

Dva scénáře

Následně se scénáře útoků liší. Buď vás podvodníci oberou o peníze, nebo z vás udělají bílého koně. „Pokud budete velmi aktivním pracovníkem, nabídne Vám společnost možnost zařazení do skupiny s rozšířenou nabídkou. Ale zde pozor. Abyste mohl být zařazen, musíte zaslat určitý finanční obnos. Jakmile podvodníci obdrží prostředky v řádu tisíců, přestanou se ozývat nebo Vám sdělí, že jste nesplnil podmínky. O veškeré své prostředky právě přicházíte,“ varovali pracovníci banky.

Další formou této brigády je možnost stát se finančním asistentem, kdy budete pouze přeposílat finanční prostředky jiných jejich klientů na základě instrukcí. „Z příchozí částky si ponecháte určitá procenta a zbytek odešlete na další účty. V tuto chvíli se Váš účet stává průtokovým a vy bílým koněm,“ doplnili zástupci Monety.

Ti zároveň vyzvali své klienty, aby okamžitě banku kontaktovali, pokud se stali obětí podvodníků. Podobně by měli lidé postupovat i v případě, kdy sedli kyberšmejdům na lep a mají účet u jiné finanční instituce. Nejdůležitější je banku co nejdříve kontaktovat.

Kyberkriminalita na vzestupu

Kyberkriminalita v Česku je na vzestupu. „V roce 2023 policie registrovala 19 592 trestných činů, které byly spáchány v prostředí internetu. Je to o tisíc skutků více než v roce 2022,“ konstatoval Ondřej Penc z odboru prevence Policejního prezidia ČR.

„Trestná činnost v kyberprostoru každoročně narůstá a tvoří již téměř 11 % z celkové registrované kriminality v České republice,“ doplnil Penc.

Zmiňovaná čísla samozřejmě zahrnují také podvody, které se soustředí na vylákání finančních prostředků. Kyberšmejdi nemusí přitom útočit pouze přes e-mail a SMS, ale klidně také prostřednictvím telefonních hovorů či reklam na sociálních sítích.

Podvodníci si hrají na novináře

Uživatelé by se měli mít na pozoru před různými investičními podvody, ve kterých útočníci zneužívají jméno zpravodajského serveru Novinky.cz. Na snadné výdělky lákají podvodníci zpravidla v souvislosti se známými osobnostmi. V posledních měsících se objevily například falešné články s prezidentem Petrem Pavlem či moderátorem Janem Krausem.

Jde nicméně o typický phishingový podvod, kdy se útočníci snaží pod vidinou snadného zisku z lidí vylákat peníze. Podvod je to ale poměrně propracovaný, všechny odkazy ve falešném článku vedou na další podvodný web.

Aby důvěřivce kyberzločinci co nejvíce zmátli, nechtějí po něm v některých případech vyplňovat okamžitě čísla kreditních karet ani odesílat žádné peníze. Vše začíná registrací na dané platformě, načež uživatele bude kontaktovat správce platformy. Teprve s jeho pomocí jsou pak z důvěřivců vylákány peníze. Nemusí ho přitom kontaktovat pouze e-mailem, ale klidně i telefonicky.

Poradíme, na co si dát pozor a jak nesednout podvodníkům na lep, a to v dříve uveřejněném článku.

Bankovní trojan terorizuje mobily. Číhá ve stovkách aplikací

Bezpečnost

Související články

Nebezpečný Qbot opět na scéně. Jak se bránit?

Nebývale aktivní je v posledních dvou měsících opět nezvaný návštěvník Qbot, který dělal bezpečnostním expertům velké vrásky na čele už v polovině loňského...

Výběr článků

Načítám