Článek
„Aplikace MinaUSB patcher slibovala uživatelům možnost prolomit bezpečnostní prvky v zařízeních Apple, jako je například iPod, iPhone nebo iPad. Tomuto prolomení číselného zámku výrobce se říká jailbreak a díky tomuto kroku by uživatelé získali mimo jiné i možnost stahovat do zařízení aplikace mimo App Store, což jim za standardních okolností Apple nepovoluje,“ vysvětlil Jiří Kropáč, vedoucí virové laboratoře Esetu v Brně.
Jailbreak je tedy modifikace operačního systému. „Na jednu stranu uživatel získá nejvyšší oprávnění, ale na druhé straně vystavuje své zařízení útokům, protože odemkne přístup k citlivým částem zařízení. Uživatelé mohou díky jailbreaku do iPhonu či iPadu instalovat aplikace, které nejsou k dispozici v oficiálním obchodě App Store, to ale znamená, že už nebudou chráněni v případě, kdy taková aplikace nebude bezpečná. Navíc je provedení jailbreaku považováno za porušení licenční smlouvy,“ konstatoval bezpečnostní expert.
Pirrit dramaticky posílil, bijí na poplach bezpečnostní experti
Přesto mají lidé o jailbreak velký zájem, čehož se rozhodli v uplynulých týdnech v Česku a na Slovensku zneužít kyberšmejdi. „Útočníci cílili na uživatele platformy macOS pravděpodobně kvůli tomu, že v jejím případě je stahování mimo oficiální obchod možné a že všechny produkty od společnosti Apple lze spolu pohodlně propojit. Falešná aplikace ve skutečnosti ale domnělou funkcionalitu jen předstírala a zařízení odblokovat nedokázala. Pouze do počítače instalovala adware, který pak následně může sledovat aktivity uživatelů na internetu,“ uvedl Kropáč.
Ten přitom upozornil, že adware Pirrit dlouhodobě patří k nejrozšířenějším škodlivým kódům pro platformu macOS v Česku a na Slovensku. Jinak tomu nebylo ani v uplynulém měsíci, kdy byl v tuzemsku s podílem 3,27 % druhou nejrozšířenější hrozbou.
Anketa
Adware nepodceňovat
„Adware Pirrit je klasickým zástupcem kódů zobrazujících agresivní reklamy. Uživatelé ho většinou stáhnou do zařízení sami a dobrovolně, často jako součást jiných programů nebo her, které útočníci nabízejí v obchodech třetích stran nebo na různých internetových úložištích zdarma či ve výhodných balících,“ podotkl bezpečnostní expert.
Způsobeno to může být i tím, že adware nepovažují uživatelé za příliš škodlivý a nevěnují podobným typům nezvaných návštěvníků příliš velký pozor. Nadměrné zobrazování reklamy v případě adwaru nepůsobí tak nepříjemně jako zašifrovaný disk, což dovedou například vyděračské viry.
Po celou dobu své přítomnosti může být adware reálným rizikem pro naše soukromí a naše data
Tento přístup se ale lidem může z dlouhodobého hlediska pěkně vymstít. „Adware je v zařízení těžko odhalitelný a upozorní na sebe většinou až v okamžiku, kdy má zařízení problémy s výkonem a práce na něm je s ohledem na množství zobrazované reklamy nepříjemná,“ sdělil Kropáč.
„Po celou dobu své přítomnosti přitom může být adware reálným rizikem pro naše soukromí a naše data – velmi žádané zboží, které má v kyberkriminálních skupinách velkou cenu. Uživatelé by tedy měli investovat do kvalitního zabezpečení a svá data tak náležitě chránit,“ uzavřel bezpečnostní expert.
Podvodníci si hrají na novináře
Uživatelé by se měli mít na pozoru před různými investičními podvody, ve kterých útočníci zneužívají jméno zpravodajského serveru Novinky.cz. Na snadné výdělky lákají podvodníci zpravidla v souvislosti se známými osobnostmi. V posledních měsících se objevily například falešné články s prezidentem Petrem Pavlem či moderátorem Janem Krausem.
Jde nicméně o typický phishingový podvod, kdy se útočníci snaží pod vidinou snadného zisku z lidí vylákat peníze. Podvod je to ale poměrně propracovaný, všechny odkazy ve falešném článku vedou na další podvodný web.
Aby důvěřivce kyberzločinci co nejvíce zmátli, nechtějí po něm v některých případech vyplňovat okamžitě čísla kreditních karet ani odesílat žádné peníze. Vše začíná registrací na dané platformě, načež uživatele bude kontaktovat správce platformy. Teprve s jeho pomocí jsou pak z důvěřivců vylákány peníze. Nemusí ho přitom kontaktovat pouze e-mailem, ale klidně i telefonicky.
Poradíme, na co si dát pozor a jak nesednout podvodníkům na lep, a to v dříve uveřejněném článku.