Hlavní obsah

„Skvělý byznys.“ Žena získala šest stovek, nakonec ztratila milion

První vyhrání z kapsy vyhání. Možná kdyby si staré přísloví zopakovala padesátiletá žena z Hodonínska, nemusela přijít o zhruba milion korun. Zisk šesti stovek ji okouzlil natolik, že zapomněla na opatrnost a odevzdala internetovým podvodníkům své úspory.

Foto: Tim Wimborne, Reuters

Ilustrační foto

Článek

V pátek policisté informovali o dalším internetovém podvodu, který pro postiženou začal zdánlivě příznivě. Na začátku byl telefonát s nabídkou obchodování na internetu. Nabídka vypadala lákavě a žena neodolala.

„S podvodníkem se rychle dohodla, založila si konto a na něj odeslala pět tisíc korun. Po dvou dnech na jejím účtu přibylo skoro šest stovek,“ uvedl policejní mluvčí Bohumil Malášek.

Chtěla si přivydělat na internetu. Studentka se stala bílým koněm

Bezpečnost

Když to funguje, proč do toho nejít. Tato myšlenka poznamenala další rozhodování. „V dalším telefonátu kývla na intenzivnější spolupráci. Spolu s bankéřem nainstalovali do jejího počítače program na jeho vzdálenou správu. Pro ještě výhodnější investování bylo podle specialisty nutné investovat vyšší částky,“ pokračoval mluvčí.

Investice se tím přesunula do roviny nesčetněkrát popsané v případech okradených lidí a další děj to potvrdil. Byl jako přes kopírák po vzoru ostatních podvodů lišících se jen výší škody. A ta nebyla malá.

„Z konta poškozené v dalších dnech odešel ve třech částkách skoro milion korun. Potom přestali podvodníci komunikovat,“ doplnil výši škody v obvyklém scénáři mluvčí. Policisté tak mají vypátrat neznámého podvodníka v dalším skutku, kterému nepředešla opatrnost.

Podvodníci si hrají na novináře

Uživatelé by se měli mít na pozoru před různými investičními podvody, ve kterých útočníci zneužívají jméno zpravodajského serveru Novinky.cz. Na snadné výdělky lákají podvodníci zpravidla v souvislosti se známými osobnostmi. V posledních měsících se objevily například falešné články s prezidentem Petrem Pavlem či moderátorem Janem Krausem.

Jde nicméně o typický phishingový podvod, kdy se útočníci snaží pod vidinou snadného zisku z lidí vylákat peníze. Podvod je to ale poměrně propracovaný, všechny odkazy ve falešném článku vedou na další podvodný web.

Aby důvěřivce kyberzločinci co nejvíce zmátli, nechtějí po něm v některých případech vyplňovat okamžitě čísla kreditních karet ani odesílat žádné peníze. Vše začíná registrací na dané platformě, načež uživatele bude kontaktovat správce platformy. Teprve s jeho pomocí jsou pak z důvěřivců vylákány peníze. Nemusí ho přitom kontaktovat pouze e-mailem, ale klidně i telefonicky.

Poradíme, na co si dát pozor a jak nesednout podvodníkům na lep, a to v dříve uveřejněném článku.

Kyberkriminalita na vzestupu

Policisté neustále informují o internetových podvodech a varují občany, aby byli opatrní a nikam na jiné účty své peníze nepřeváděli. Rada je jednoduchá. Nevěřte cizím lidem a v případě obavy o své finance si pochybnosti ověřte u své banky nebo na oficiální telefonní lince, kterou si uložte do telefonu.

Policie již minulý měsíc varovala, že kyberkriminalita v Česku je na vzestupu. „V roce 2023 policie registrovala 19 592 trestných činů, které byly spáchány v prostředí internetu. Je to o tisíc skutků více než v roce 2022. Trestná činnost v kyberprostoru každoročně narůstá a tvoří již téměř 11 % z celkové registrované kriminality v České republice,“ konstatoval Ondřej Penc z odboru prevence Policejního prezidia ČR.

Zmiňovaná čísla samozřejmě zahrnují také podvody, které se soustředí na vylákání finančních prostředků. Kyberšmejdi nemusí přitom útočit pouze přes e-mail a SMS, ale klidně také prostřednictvím telefonních hovorů.

Nebezpečný spoofing

Podvodníci navíc dnes již bez větších obtíží zvládnou podvrhnout oficiální telefonní čísla konkrétních institucí, jde o tzv. spoofing. Uživatelé se tak mohou snadno nechat zmást a mohou si myslet, že mluví například s pracovníkem banky.

Česká spořitelna varovala své klienty již loni, že nové vlny podvodů jsou stále propracovanější. „Falešní investiční poradci přicházejí s čím dál propracovanějšími způsoby, jak vás nalákat na vysoké zhodnocení v podobě investic do kryptoměn či akcií velkých společností, jako jsou třeba ČEZ nebo Agrofert,“ sdělili pracovníci spořitelny.

Poukázali zároveň na to, jak se taktika útočníků změnila. „Novinkou je snaha přesvědčit vás, abyste při kontaktování vlastní bankou neříkali pravý důvod transakce,“ varovali pracovníci banky.

Co je phishing a vishing?

Internetoví podvodníci neustále hledají cesty, jak napálit důvěřivce. Často k tomu využívají phishing – rozesílají e-maily, které vyvolávají dojem, že pocházejí od důvěryhodné firmy, banky, úřadu nebo webové stránky.

Pomocí těchto zpráv se útočníci snaží vylákat citlivé informace, které se týkají například bankovních kont. Tato data následně využívají k odčerpání financí z účtu postiženého.

V posledních letech se rozšiřuje také vishing, což je obdoba phishingu. Místo e-mailu ale využívají kyberzločinci metod sociálního inženýrství v průběhu telefonních hovorů.

Podvodníci se v tomto případě příjemcům hovorů představují jako pracovníci banky, kteří zjistili napadení bankovního účtu, případně jako bezpečnostní experti, kteří chtějí zabezpečit jejich počítač.

Chtěla si přivydělat aktualizováním aplikací. Přišla o 350 tisíc

Bezpečnost

Související články

Výběr článků

Načítám