Článek
Připomeňme, že březen byl rekordním měsícem s 28 evidovanými incidenty. Dubnový pokles na poloviční hodnotu je tedy velmi výrazný. Tuto informaci zveřejnil NÚKIB na svém webovém portálu.
Podle úřadu byly dominujícími případy v dubnu opět ty, které ovlivnily dostupnost služeb. Tentokrát se však jednalo pouze o DDoS útoky (Distributed Denial of Service), ale také o technické chyby.
Kybernetičtí nájezdníci sestřelili web pražské integrované dopravy
Útok typu DDoS má vždy stejný scénář. Stovky tisíc počítačů – v některých případech klidně i miliony – začnou přistupovat v jeden okamžik na konkrétní server. Ten zpravidla nezvládne tak vysoké množství požadavků zpracovat a spadne. Pro běžné uživatele se pak takto napadená webová stránka tváří jako nedostupná.
Tento typ útoku patří mezi nejčastěji používané v rámci kybernetické války, která probíhá souběžně s konfliktem na Ukrajině.
Phishingové útoky proti vládním cílům
V dubnu pokračoval také trend intenzivních phishingových kampaní proti strategickým vládním cílům v zemích NATO, a to včetně České republiky. „Tento trend byl spuštěn ruskou agresí na Ukrajině, která zvýšila zájem státních aktérů o strategické informace svých protivníků. V posledním roce se tak v zemích NATO zrychlilo nejen tempo ruských kyberšpionážních útoků, ale také čínských,“ stojí ve zprávě kybernetického úřadu.
Stejně jako v předchozích měsících ani v dubnu neměla většina kybernetických incidentů vážné důsledky, které by výrazně narušily činnost postižených organizací. NÚKIB je považuje za méně významné.