Hlavní obsah

Seniorka prokoukla podvodníka, zachránila si 220 tisíc korun

O 220 tisíc korun se díky vlastní bdělosti a ostražitosti nenechala připravit seniorka z Prostějovska, když prokoukla podvodníka na internetu. Na poslední chvíli zrušila chystanou falešnou platbu z účtu, naštěstí tak přišla jen o dva tisíce korun.

Foto: Pavel Jaňurek, Novinky

Policie, ilustrační foto

Článek

„Neznámý pachatel telefonicky zkontaktoval seniorku z Prostějovska. Nabídl jí investování do kryptoměn. Žena dala na jeho rady a zaslala ze svého bankovního účtu 2000 korun na nezjištěný bankovní účet. Později byla opět kontaktována, aby v investování dál pokračovala,“ uvedla v pátek policejní mluvčí Miluše Zajícová.

Žena ale požádala o zrušení počáteční investice. Poradce jí na to sdělil, že je tedy nutné, aby si do mobilního telefonu stáhla aplikace.

Falešná Pergnerová zabrala. Důvěřivá žena přišla o 1,4 milionu a ještě bude splácet

Bezpečnost

Na základě jeho pokynů si je nainstalovala a zadala tam přihlašovací údaje do svého internetového bankovnictví. Bez jejího svolení neznámý pachatel provedl změnu denního limitu a chtěl z jejího účtu odeslat platbu ve výši 220 000 korun.

„Seniorka si toho naštěstí všimla a ještě před uskutečněním platby transakci zrušila. Tím jí byla naštěstí způsobena škoda jen 2000 korun, a ne víc. Případ prověřujeme pro dva trestné činy,“ uzavřela mluvčí.

Útoků přibylo

Česká bankovní asociace (ČBA) letos zaznamenala zvýšený počet kybernetických útoků zaměřených na klienty bank, konkrétně eviduje 65,8 tisíce napadených lidí, což je ve srovnání s loňskem o třetinu více.

Dobrou zprávou je aspoň to, že se snižuje škoda způsobená jednomu člověku. Letos dosahuje 16 170 korun, loni to bylo 20 741 Kč.

Tento pozitivní vývoj přičítá ČBA zejména zvýšené edukaci veřejnosti o rizicích a kybernetických podvodech. „Banky dlouhodobě investují do ochrany svých klientů a do prevence odhalování podvodů. Umělá inteligence se stává stále důležitějším nástrojem, který nám pomáhá rychle a efektivně identifikovat hrozby a minimalizovat jejich dopady,“ prohlásil prezident asociace Jan Juchelka.

Zdůraznil však, že umělou inteligenci (AI) často zneužívají také kyberšmejdi, kteří ji využívají k vytváření stále sofistikovanějších podvodů. Novinky například v minulosti opakovaně varovaly před deepfaky, tedy podvodnými videi vytvořenými AI, která lákají z důvěřivců peníze.

Podvodníci si hrají na novináře

Uživatelé by se měli mít na pozoru před různými investičními podvody, ve kterých útočníci zneužívají jméno zpravodajského serveru Novinky.cz. Na snadné výdělky lákají podvodníci zpravidla v souvislosti se známými osobnostmi. V posledních měsících se objevily například falešné články s prezidentem Petrem Pavlem či moderátorem Janem Krausem.

Jde nicméně o typický phishingový podvod, kdy se útočníci snaží pod vidinou snadného zisku z lidí vylákat peníze. Podvod je to ale poměrně propracovaný, všechny odkazy ve falešném článku vedou na další podvodný web.

Aby důvěřivce kyberzločinci co nejvíce zmátli, nechtějí po něm v některých případech vyplňovat okamžitě čísla kreditních karet ani odesílat žádné peníze. Vše začíná registrací na dané platformě, načež uživatele bude kontaktovat správce platformy. Teprve s jeho pomocí jsou pak z důvěřivců vylákány peníze. Nemusí ho přitom kontaktovat pouze e-mailem, ale klidně i telefonicky.

Poradíme, na co si dát pozor a jak nesednout podvodníkům na lep, a to v dříve uveřejněném článku.

Nebezpečný virus maskují za fakturu, potají šmíruje uživatele

Bezpečnost

Výběr článků

Načítám