Článek
Hnutí Anonymous se již dříve pochlubilo, že sestřeluje jeden ruský cíl za druhým – mezi tisícovkami obětí kybernetických útoků jsou přitom soukromé společnosti, úřady, státní instituce, média, ale například i banky, letecké společnosti či nemocnice.
Hackeři se zpravidla snaží buď weby ruských cílů přetížit a znefunkčnit prostřednictvím DDoS útoků, nebo jim ukrást data. Ta následně zveřejní na internetu, což se stalo i v případě útoků na počítačové systémy rozhlasové a televizní společnosti VGTRK, Centrální banky Ruské federace či ruského cenzurního úřadu Roskomnadzor.
Útočí na nemocnice, banky i letiště. Hackeři sestřelují jeden ruský cíl za druhým
Zveřejněny také byly již více než dva miliony e-mailových zpráv, kterých se hackeři během svých kybernetických nájezdů zmocnili.
Díky tomu si nyní kdokoliv může přečíst elektronickou korespondenci například společnosti Aerogas, která se v rámci Moskevské oblasti věnuje ropnému a plynárenskému průmyslu, těžební firmy Forest a zároveň petrohradského obchodního centra Petrovsky Fort.
Databázi tentokrát nezveřejnili
V polovině tohoto týdne se hackeři pochlubili také tím, že ukradli více než 57 000 e-mailových zpráv během útoku na ruské církevní stránky diaconia.ru. Překvapivě však ani jeden e-mail tentokrát nezveřejnili.
Místo toho stoicky uvedli, že zprávy zašlou na vyžádání „novinářům a výzkumníkům, aby je mohli důkladně prozkoumat“. Důvod, proč celou uniklou databázi s elektronickou korespondencí nezveřejnili, se ukázal až záhy.
🔸Website of Russian Orthodox Church's charitable wing hacked
— Euromaidan Press (@EuromaidanPress) April 12, 2022
A statement on the site denounces Patriach Kiril who supports Russia's war in Ukraine (archived page: https://t.co/gTwZGtJxZz). More than 57,000 emails have reportedly been leaked. pic.twitter.com/MVUA2KoTRX
Kvůli množícím se hackerským útokům totiž začali podle hackerů Rusové chránit své počítačové systémy prostřednictvím „nástražných min“. Na serverech s legitimními e-maily a dalšími daty jsou tak ukryty i „spící“ počítačové viry.
„Data jsme získali během hybridní války. Existuje tedy zvýšená šance, že mohou obsahovat malware, pozměněná nebo implantovaná data, ale zároveň i falešné osoby. V důsledku toho doporučujeme výzkumníkům a novinářům, aby si na stažená data dávali větší pozor,“ vysvětlili hackeři po útoku diaconia.ru.
Hrozí zavirování počítače
Pokud lidé tedy databázi s ukradenými daty stáhnout do svého počítače, vystavují se riziku, že si jej zavirují.
V minulých týdnech upozorňovali již bezpečnostní experti Check Pointu, že se uživatelé při stahování materiálů zveřejněných hackery mohou setkat se škodlivými kódy.