Článek
„Budeme společně pracovat (na vypátrání hackerů) a doufáme v reciprocitu,” řekl Bortnikov podle agentury RIA Novosti na bezpečnostní konferenci v Moskvě.
Náměstek ministra zahraničí Sergej Rjabkov na jiné konferenci uvedl, že se v Ženevě Rusku a USA podařilo nastartovat velmi promyšlený a důkladný výměnný mechanismus v oblasti kybernetické bezpečnosti. Vzápětí dodal, že je zapotřebí, aby úsilí vyvinuly obě strany.
Biden na americko-ruském summitu minulý týden Putinovi řekl, že některé druhy klíčové infrastruktury mají být mimo dosah kybernetických útoků, připomněla agentura Reuters.
Prezidenti dali zelenou výměně vězňů
Oba lídři se v Ženevě rovněž shodli, že je zapotřebí co nejdříve začít jednat o nových úmluvách o kontrole jaderných zbraní. Ruský ministr obrany Sergej Šojgu řekl, že Moskva požádala o větší transparentnost ohledně raket v Evropě.
Šéf Kremlu podle něj navrhl opatření jako například moratorium na rozmisťování raket středního a krátkého doletu v Evropě, píše Reuters s tím, že podle Putina by tento krok přispěl k budování vzájemné důvěry.
Vztahy mezi Ruskem a Spojenými jsou nejhorší od dob studené války, mimo jiné kvůli ukrajinské krizi, válce v Sýrii nebo obviněním, že se Kreml vměšuje do amerických voleb.
Washington v posledních letech uvalil sankce na vysoké ruské činitele kvůli řadě sporů.
Podle USA stojí za některými rozsáhlými kybernetickými útoky proti americkým firmám a úřadům hackeři, kteří fungují z ruského území nebo jsou napojení na Moskvu. Ta však obvinění odmítá.