Článek
Adware patří mezi nejrozšířenější rizika v mobilním světě dlouhodobě. Do zařízení si jej zpravidla stáhne uživatel sám z nějakého neoficiálního zdroje aplikací, nejčastěji se totiž tento nezvaný návštěvník maskuje za nějaký legitimní program.
Počítačovým pirátům, kteří prostřednictvím takovýchto nekalých praktik vydělávají nemalé peníze, nahrávají často samotní uživatelé. Ti si totiž většinou ani neuvědomí, že adware představuje nějaké riziko. Zahlcení smartphonu či tabletu reklamou je ale velmi nekomfortní a co hůře, zobrazovaná reklama může odkazovat na stažení dalších škodlivých kódů.
Stovky milionů mobilů v ohrožení. Každý druhý smartphone obsahuje zranitelnosti
„V praxi si uživatel z nějakého fóra stáhne aplikaci – v minulosti šlo například o aplikace pro přehrávání videí. Spustí instalaci, ta se ale nedokončí korektně. Uživatel často nabyde dojmu, že stažená verze aplikace je prostě chybová a hledá jinou, která by nabídla stejné funkce. Nicméně aplikace během instalace spustí škodlivý kód. Ten pak běží na pozadí a během používání zařízení zobrazuje inzeráty,“ popsal celý proces Martin Jirkal, vedoucí analytického oddělení z české pobočky Esetu.
V červenci byl podle něj nejčastějším adwarem u nás Hiddad.QX. „Jde pouze o jednu variantu. Celá rodina Hiddad stojí přibližně za pětinou všech detekcí malware na zařízeních Android. Jedná se o aplikace, které zobrazují reklamu skrytým způsobem, takže je obtížné najít způsob nákazy a reklam se zbavit,“ konstatoval Jirkal.
„Pokud se domníváte, že je váš telefon infikovaný adwarem, spusťte kontrolu nějakým důvěryhodným bezpečnostním programem. Ten případnou nákazu odhalí a pomůže vám ji odstranit,“ uzavřel bezpečnostní expert.