Článek
Chainalysis se ve své nejnovější studii zaměřuje skutečně jen na podvody, které se týkají kryptoměn. Jedním dechem se ale sluší dodat, že to je v poslední době většina kybernetických nájezdů.
Je jedno, zda se bavíme o zoufalém lékaři, či vojákovi někde na druhém konci planety, který potřebuje poslat peníze. Útočníci si většinu plateb nechávají zaslat v kryptoměnách, protože tak minimalizují šanci vystopování i toho, že jim budou získané prostředky zabaveny.
Muž z Mladoboleslavska investoval přes internet do kryptoměny. Přišel o dva miliony
Vyděračské viry
Vedle podvodů se ale mezi způsobené škody počítají také útoky vyděračských virů z rodiny ransomwaru.
Takové škodlivé kódy nejprve zašifrují všechna data uložená na pevném disku. Za jejich zpřístupnění pak útočníci požadují výkupné, a to klidně i několik desítek či stovek tisíc korun – zaplatit přitom chtějí právě v kryptoměnách.
Kyberzločinci se zpravidla snaží v majiteli napadeného stroje vzbudit dojem, že se ke svým souborům dostane po zaplacení pokuty. Ta byla údajně vyměřena za používání nelegálního softwaru apod. I proto jim celá řada lidí již výkupné zaplatila.
Ani po zaplacení výkupného se ale uživatelé ke svým datům nemusí dostat. Místo placení výkupného je totiž nutné virus z počítače odinstalovat. Zpřístupnit nezálohovaná data je už ale ve většině případů nemožné.
Rekordní rok
Podle údajů společnosti Chainalysis stouply platby za výkupné v prvním pololetí letošního roku při meziročním srovnání o zhruba 64 procent na částku 449,1 milionu dolarů. Pokud by se nepodařilo v druhé půlce roku tento trend zvrátit, půjde pro útočníky o druhý nejúspěšnější rok v historii.
Celkově za prvních šest měsíců letošního roku přiteklo podle analytiků do nelegálních služeb v kryptoměnách 2,8 miliardy dolarů (59,3 miliardy Kč). Za celý loňský rok to přitom podle agentury Reuters bylo 20,1 miliardy dolarů (425,4 miliardy Kč), tedy výrazně více.