Hlavní obsah

„Přijde exekuce a vše vám vezmou,“ zkoušela falešná bankéřka nachytat úřednici

5:27
5:27

Poslechněte si tento článek

Ostrava

Velké štěstí měla Andrea B. z Ostravy. Když ji během jednoho dne čtyřikrát na mobilním telefonu obtěžovali falešní bankéři, podařilo se jí celou situaci zvládnout bez finanční újmy.

Foto: Jorge Silva, Reuters

Ilustrační foto

Článek

„Musím říct, že jsem vysokoškolsky vzdělaná a pracuji dlouhé roky jako úřednice, takže jsem si myslela, že podvodníky hned poznám. Ale to jsem se spletla. Ve třech případech se mi je podařilo přes telefon lehce rozlišit, protože jsem mužům s ruským přízvukem pořádně ani nerozuměla. Bylo to nedůvěryhodné od začátku, takže jsem hned hovor ukončila,“ popisovala své zkušenosti pětapadesátiletá úřednice.

Tři podvodné telefonáty měla dopoledne, ten čtvrtý, téměř osudový, přišel odpoledne. „Bylo to v pátek. Potřebovala jsem rychle dokončit věci v práci, byla jsem nesoustředěná, stále někdo volal. Najednou další telefon, už jsem odcházela z kanceláře a volala bankéřka, mluvila krásně spisovně česky a řekla, že je pracovnice mé banky,“ líčila dále.

Vzhledem k tomu, že žena v telefonu vystupovala pod názvem banky, ve které má Andrea B. účet, žádné podezření u ní nevzniklo a pokračovala v hovoru. „Vůbec mě nenapadlo, že jde o podvod. Falešná bankéřka po mně chtěla i ověření, což praví bankéři běžně dělají,“ vysvětlovala svou důvěřivost úřednice.

„Následovala informace, že si mám zkontrolovat občanský průkaz, zda jsem ho neztratila, protože mají na mé jméno v internetovém bankovnictví nahlášeny nějaké nedůvěryhodné transakce a žádost o úvěr. Vůbec mě to necinklo, hned jsem vytáhla občanský průkaz. Chtěla jsem s ní zkontrolovat ty výběry peněz a žádost o půjčku,“ pokračovala žena.

Kontrolka v hlavě jí začala blikat až ve chvíli, kdy po ní bankéřka chtěla nahlásit data z občanky. „To jsem se zasekla. Vzpomněla jsem si na syna, jak mě varoval, ať nikde svoje data nedávám. Vrátila jsem se zpět do kanceláře a na telefonát se plně soustředila. Chtěla jsem vysvětlit, co se přesně stalo,“ vzpomínala.

Podvodnice tvrdě zaútočila

Žena v telefonu jí tvrdila, že si na její jméno někdo vzal milionový úvěr. Že to musí ihned řešit a z účtu si peníze přeposlat na jiný účet, než ji okradou. „Že se prý nemám bát, že to spolu zvládneme, jen jsem polkla. Naštěstí mě napadlo jí říct, že chci, ať se mi notifikuje. Prostě ať mi pošle přes internetové bankovnictví své ověření.“

V tu chvíli ale podvodnice ztratila nervy, což bylo pro Andreu velké štěstí, a prohlásila, že jí tedy ten milionový úvěr schválí. „Dokonce mi začala vyhrožovat, že mám doma čekat exekuci, že mi všechno vezmou, když to neřeším. To už jsem ale zavěsila a hned volala do své banky, abych to nahlásila,“ prozrazuje úřednice s tím, že příště už bude chytřejší a vždy si bankéře ověří hned na začátku telefonického hovoru.

„Fakt jsem si myslela, že se mi to nemůže stát. Nedávno jsem to říkala i své kamarádce, která měla podobný zážitek. Vůbec si nedovedu představit, jak to zvládají senioři či lidé, kteří tomu online světu příliš nerozumí. I já jsem opravdu v jednu chvíli měla namále,“ přiznává.

Foto: Policie ČR

Před falešnými bankéři varují policisté opakovaně, a to nejrůznějšími způsoby. I prostřednictvím letáků

S podvody se roztrhl pytel

Jak Novinky.cz upozornily již dříve, s podobnými podvody po telefonu se v posledních týdnech doslova roztrhl pytel. Není přitom pravidlem, že by se podobně nechali nachytat pouze senioři, jak dokazuje případ 34leté Petry Č. Té volal podfukář, který se představil jako kriminální policista.

„Někdo si chce vaším jménem vzít v bance úvěr 300 tisíc, ale zachytili jsme to – nyní však potřebujeme vaši součinnost,“ tvrdil podfukář v telefonu důvěřivé ženě. Té nedávno technik zapojoval internet v bytě, tak se vyděsila, že jí musel podstrčit společně s předávacím protokolem plnou moc a nyní si na ni chce vzít úvěr. „Nechápala jsem, jak je u Vodafonu něco takového možné,“ prozradila Novinkám Petra Č.

Z nastalé situace byla natolik vyděšená, že v hovoru pokračovala. Naštěstí podvodník z „kriminální policie“ po ní v tu chvíli žádné detaily nechtěl. Evidentně si oběť připravoval na další útok, chtěl totiž vše dořešit až v druhém telefonátu.

Hlavně nepanikařit

Místo toho, aby se Petra Č. nervovala možným dluhem a čekala na další hovor, začala vše řešit s operátorem Vodafonu. Díky tomu zjistila, že šlo o podvod.

Kdyby to neudělala, patrně by z ní podfukář při druhém pokusu vytáhl všechny informace, které by potřeboval. V horším případě klidně i peníze.

Z řádků výše je patrné, že nátlak podfukářů stoupá, stejně jako jejich um vytáhnout z vyděšených lidí to, co potřebují. I v nepříjemných situacích by však lidé měli vždy zachovat chladnou hlavu, nepanikařit a při sebemenších pochybnostech telefonát ukončit – následně mohou sami zavolat do banky či na policii, díky čemuž budou vědět, že skutečně nehovoří s podvodníkem.

Co je phishing a vishing?

Internetoví podvodníci neustále hledají cesty, jak napálit důvěřivce. Často k tomu využívají phishing – rozesílají e-maily, které vyvolávají dojem, že pocházejí od důvěryhodné firmy, banky, úřadu nebo webové stránky.

Pomocí těchto zpráv se útočníci snaží vylákat citlivé informace, které se týkají například bankovních kont. Tato data následně využívají k odčerpání financí z účtu postiženého.

V posledních letech se rozšiřuje také vishing, což je obdoba phishingu. Místo e-mailu ale využívají kyberzločinci metod sociálního inženýrství v průběhu telefonních hovorů.

Podvodníci se v tomto případě příjemcům hovorů představují jako pracovníci banky, kteří zjistili napadení bankovního účtu, případně jako bezpečnostní experti, kteří chtějí zabezpečit jejich počítač.

Související témata:

Výběr článků

Načítám