Hlavní obsah

Přichází nová vlna. Andreed útočí v Česku

Praha

Ještě před měsícem to vypadalo, že adware Andreed je na ústupu. Nejnovější data antivirové společnosti Eset však ukazují, že tento nezvaný návštěvník útočí v Česku v posledních týdnech daleko větší silou. Počet detekcí citelně vzrostl. Na pozoru by se před Andreedem měli mít především majitelé zařízení s operačním systémem Android, právě na tuto platformu se totiž tento adware specializuje.

Foto: Reuters

Ilustrační foto

Článek

Andreed útočí v Česku ve vlnách. Patrné to bylo mezi začátkem roku a jarem, kdy tento záškodník posílil z 14,77 % až na 17,52 %. S letními prázdninami ale přišel propad až na 13,44 %, který v srpnu pokračoval až na 11,54 %.

Zlom nastal až v září, jak dokládají nejnovější statistiky Esetu, které byly zveřejněny tento týden v úterý. Podíl tohoto adwaru opětovně narostl na 18,83 %, což je rekordní hodnota – v letošním roce ještě Andreed neútočil nikdy masivněji.

Podceňovaný adware

Patrné je to i při pohledu na další hrozby, u kterých se podíl pohybuje pouze v nižších jednotkách procent. V rámci platformy Android tedy žádný jiný malware neútočí v současnosti častěji, podceňovat se jej tedy rozhodně nemusí vyplatit.

Bezpečnost v Česku ohrožovaly dvě domény. Už jsou zablokované

Bezpečnost

Andreed patří mezi škodlivé kódy typu adware. Útočníci se prostřednictvím něj nesnaží ukrást žádná citlivá data, ale na napadeném stroji zobrazují nadměrně reklamu, z čehož následně profitují.

To je patrně i hlavní důvod, proč je tento nezvaný návštěvník na mobilních zařízeních stále tak moc podceňován. V médiích totiž častěji dostávají prostor zákeřnější hrozby, jako jsou nejrůznější vyděračské viry, které uzamknou všechna uložená data a za jejich zpřístupnění pak útočníci požadují výkupné.

Bezpečnostní experti nicméně dlouhodobě varují, že Andreed sice není tolik devastující, ale rozhodně také není jeho infekce bez rizika. „Prostřednictvím reklamy mohou útočníci inzerovat podvodná sdělení nebo nás odkazovat na nebezpečné stránky obsahující malware,“ varoval Martin Jirkal, vedoucí analytického týmu v pražské pobočce Esetu.

Falešné verze her

„Škodlivou reklamu využívají také ve větších a propracovanějších útocích jako prostředek k manipulaci. V takové kampani se útočníci zaměřili například i na české banky. Pomocí nové phishingové techniky se snažili oklamat právě uživatele chytrých mobilních telefonů a přimět je k instalaci domnělých aktualizací pro bankovní aplikace,“ konstatoval Jirkal.

Adware Andreed si přitom lidé pustí nejčastěji do zařízení sami, nejčastěji se totiž šíří prostřednictvím falešných aplikací na neoficiálních obchodech. V uplynulém měsíci šlo například o hry Mini Ninjas a Heroes of Might & Magic III.

Jak bránit PC a mobily proti hackerům?

Počítačoví piráti neustále hledají nové cesty, jak se lidem dostat do počítače. Propašovat škodlivé kódy se přitom stále častěji snaží také do mobilů a tabletů.

Do mobilních zařízení se snaží kyberzločinci dostat prakticky stejným způsobem jako do klasických počítačů. Hledají chyby v nejrůznějších aplikacích a operačních systémech, které by jim dovolily propašovat záškodníka do cizího přístroje.

Hackeři také spoléhají na to, že uživatelé rizika podceňují. Na klasických počítačích provozuje antivirový program prakticky každý, u mobilů a tabletů tomu tak ale není. Počítačovým pirátům tedy nic nestojí v cestě. Poradíme, jak jednotlivá zařízení ochránit.

Investice i Spotify. Takto probíhají útoky na počítače od Applu

Bezpečnost

Výběr článků

Načítám