Článek
Ačkoli jej Reuters ve svém textu nejmenuje, podle dalších médií byl při útoku použit program Pegasus od izraelské společnosti NSO Group. Ten podle dřívějších zjištění médií nasadily polské i maďarské úřady proti vícero novinářům, opozičním politikům či občanským aktivistům. Francouzská média zase loni v létě informovala o údajném sledování novinářů a politiků ve Francii, přičemž podezření mířilo na marocké tajné služby.
Reuters uvádí, že v EK byl terčem snah o špehování i komisař pro spravedlnost Didier Reynders. Podle informací tiskové agentury mířil útok nejméně na další čtyři pracovníky komise. Reportérům se přitom nepodařilo zjistit, zda byly pokusy proniknout do jejich zařízení úspěšné.
O možném sledování jejich komunikací se údajně Reynders a další lidé dozvěděli v listopadu, když společnost Apple oznámila tisícům majitelů telefonu iPhone, že byli cílem "státem podporovaných hackerů". Podle Politico varování dostal i podřízený místopředsedkyně EK Jourové, která společně s Reyndersem dohlíží na kroky komise týkající stavu právního státu v zemích EU. To dvojici staví do konfliktu s vládami ve Varšavě a v Budapešti, s nimiž EK vede v těchto věcech spory.
Komise v pondělí při poledním brífinku odmítla věc podrobněji komentovat. "Příslušné orgány komise už před odhaleními na toto téma věnovaly mimořádnou pozornost potenciálním případům infekce (programem) Pegasus. Bylo provedeno a stále je prováděno ověřování," řekl mluvčí Johannes Bahrke. Ujišťoval přitom, že komise využívá "specializované služby" v oboru kybernetické bezpečnosti.
Varování z loňského listopadu vyvolala uvnitř komise "okamžité obavy", řekli Reuters dva nejmenovaní činitelé. Pracovník technické podpory EK údajně poslal činitelům e-mail, v němž upozorňoval, že lidé v EK jsou vzhledem k povaze své práce "potenciálním cílem".
Otázkou možných útoků programem Pegasus se kromě unijní exekutivy zabývá také Evropský parlament, který o zprávách týkajících se Polska a Maďarska jednal na únorové plenární schůzi. Reynders tehdy uvedl, že Evropská komise nemůže určovat pravidla používání sledovacích technologií, členské státy EU ale musí chránit základní práva a svobodu tisku.
Podle poslankyně z liberální frakce Obnova Evropy Sophie in 't Veldové EP tento měsíc ustaví v této souvislosti vyšetřovací komisi. "Opravdu tomu musíme přijít na kloub," řekla.