Hlavní obsah

Politik radil s investicemi. Muž přišel o celoživotní úspory, a ještě vzal peníze z pokladny

4:28
4:28

Poslechněte si tento článek

Brno

Falešnému příspěvku na sociálních sítích, zneužívajícímu identitu jistého známého politika, naletěl čtyřiatřicetiletý muž z Brněnska. Chtěl zbohatnout na investicích. Místo toho přišel o tři miliony korun. Nejprve o celoživotní úspory, pak o peníze z bankovních úvěrů, a nakonec i o peníze vypůjčené z pokladny zaměstnavatele, které si vzal bez jeho svolení.

Podvodná reportáž, ve které falešný Babiš láká důvěřivce na investiceVideo: Novinky

Článek

Identitu politika policie nezveřejnila, v minulosti se nicméně šířily podvodné články i deepfaky – tedy videa vytvořená umělou inteligencí (AI) – například s předsedou hnutí ANO Andrejem Babišem, prezidentem Petrem Pavlem či senátorem Pavlem Fischerem.

Poškozeného jeho důvěřivost připravila o peníze, patrně přijde o zaměstnání, a navíc jej čeká stíhání za zpronevěru.

„Zareagoval na příspěvek slibující výhodné investování. V internetovém formuláři se zaregistroval, zaplatil vstupní poplatek a začal komunikovat s investičním expertem,“ řekl Novinkám mluvčí jihomoravské policie Bohumil Malášek.

Deepfake s Pavlem Fischerem, který láká lidi na investiceVideo: Novinky

„Zbohatnout může kdokoliv.“ Deepfake s Fischerem zaplavuje sítě v Česku

Bezpečnost

Investor už neměl odkud brát

Na osobní kontakt investora se „zkušeným bankéřem“ se nedostalo. Společně se po telefonu dohodli na investicích a na instalaci potřebných programů do jeho počítače.

Poškozený odesílal bankéřem určené částky na doporučené účty a ve svém počítači ve speciálním programu sledoval, jak jeho investice bobtnají. Když vyčerpal všechny své úspory, zřídil si několik půjček. I tyto peníze postupně odeslal na určená konta.

V té době už měl investován milion korun. „Nebylo tedy divu, že chtěl zúročené peníze převést zpět na svá konta. Jenže pro úspěšný převod vyžadoval finanční poradce zaplatit řadu poplatků. Muž byl stále přesvědčený, že vše je v pořádku,“ doplnil policejní mluvčí.

Problém byl v tom, že investor už neměl odkud brát, a tak sáhl do pokladny svého zaměstnavatele. Platil například daň, security poplatky či poplatek za směnu kryptoměny. Když už nemohl reagovat na další požadovanou platbu, tak se podvodný bankéř odmlčel.

Muž z Hodonínska přišel o dva miliony

Podle Maláška nejde o ojedinělý případ. Stejný scénář se odehrál na Hodonínsku. Jedenačtyřicetiletý muž tam za půldruhého měsíce odeslal na podvodníkem doporučená podvodná konta skoro dva milióny korun. Když už neměl peníze, bankéř se odmlčel.

„Opakovaně a dlouhodobě varujeme před všemi pochybnými investicemi. Dopátrat se pachatele je pak mimořádně obtížné,“ doplnil mluvčí.

Česká bankovní asociace (ČBA) zaznamenala letos zvýšený počet kybernetických útoků zaměřených na klienty bank. V meziročním srovnání jde o 37 % nárůst. Jen za prvních sedm měsíců tohoto roku se stalo obětí hackerských útoků 49 436 klientů.

Škody způsobené kyberšmejdy dosáhly dechberoucích 845 milionů korun, což je o devět procent více než ve stejném období loňského roku. Přesto se průměrná výše škody na jednoho klienta meziročně snížila z loňských 21 439 Kč na současných 17 083 Kč.

Tento pozitivní vývoj přičítá ČBA zejména zvýšené edukaci veřejnosti o rizicích a kybernetických podvodech. „Banky dlouhodobě investují do ochrany svých klientů a do prevence odhalování podvodů. Umělá inteligence se stává stále důležitějším nástrojem, který nám pomáhá rychle a efektivně identifikovat hrozby a minimalizovat jejich dopady,“ prohlásil prezident asociace Jan Juchelka.

Zdůraznil však, že AI stále častěji zneužívají také kyberšmejdi, kteří ji využívají k vytváření stále sofistikovanějších podvodů. Novinky například v minulosti opakovaně varovaly před deepfaky, tedy podvodnými videi vytvořenými AI, která lákají z důvěřivců peníze.

Podvodníci si hrají na novináře

Uživatelé by se měli mít na pozoru před různými investičními podvody, ve kterých útočníci zneužívají jméno zpravodajského serveru Novinky.cz. Na snadné výdělky lákají podvodníci zpravidla v souvislosti se známými osobnostmi. V posledních měsících se objevily například falešné články s prezidentem Petrem Pavlem či moderátorem Janem Krausem.

Jde nicméně o typický phishingový podvod, kdy se útočníci snaží pod vidinou snadného zisku z lidí vylákat peníze. Podvod je to ale poměrně propracovaný, všechny odkazy ve falešném článku vedou na další podvodný web.

Aby důvěřivce kyberzločinci co nejvíce zmátli, nechtějí po něm v některých případech vyplňovat okamžitě čísla kreditních karet ani odesílat žádné peníze. Vše začíná registrací na dané platformě, načež uživatele bude kontaktovat správce platformy. Teprve s jeho pomocí jsou pak z důvěřivců vylákány peníze. Nemusí ho přitom kontaktovat pouze e-mailem, ale klidně i telefonicky.

Poradíme, na co si dát pozor a jak nesednout podvodníkům na lep, a to v dříve uveřejněném článku.

Podvodníky s bitcoiny pomohl chytit kamarád poškozeného. Soud je poslal za mříže

Krimi

Výběr článků

Načítám