Hlavní obsah

Podvodů na internetu přibývá, škody se šplhají do stovek miliard korun

Počet internetových podvodů celosvětově roste. Při internetových obchodech bylo podle analytiků po celém světě loni odcizeno téměř 30 miliard dolarů (zhruba 681 miliard korun), meziročně až o 13 procent více. Za vyššími ztrátami je především nárůst objemů obchodů na internetu. Vyplývá to z informací Analytics Data Factory. Útoky budou nejspíš růst i nadále.

Foto: Kacper Pempel, Reuters

Ilustrační foto

Článek

Nejde ovšem pouze o přímé ztráty. Analytici upozorňují, že skutečné náklady související s podvody jsou až třikrát vyšší, než je samotná přímá finanční ztráta. Je k nim totiž nutné přičíst náklady za zpětné zaúčtování, poplatky, redistribuci zboží, manipulaci a náklady na vyšetřování a právní úkony.

Počet útoků se navíc bude podle expertů i přes všechna ochranná opatření dále zvyšovat. "Z počítačové kriminality se stává regulérní byznys s obratem, pro který se podvodníkům vyplatí hledat nové cesty, jak prolomit obranu bank, pojišťoven a e-shopů,“ zvedl Marek Žáček ze společnosti Analytics Data Factory, která pomáhá bankám s prevencí a vyšetřováním podvodů a s řízením vztahů se zákazníky.

Evidujeme nedoplatek. Podvodníci se vydávají za pracovníky pošty

Bezpečnost

Kyberzločinci se v současnosti organizují do velkých mezinárodních skupin a jsou dobře financováni. Na tzv. darknetu sdílejí informace i zkušenosti, obchodují s ukradenými daty a jejich hackerské útoky se staly běžně objednatelnou službou. Díky tomu jsou jejich postupy stále technologicky složitější. Mezi takové patří například tzv. botnety, které infikují zařízení spotřebitelů, odcizí jim identitu, otevřou účty a jsou schopny provádět podvodné nákupy.

V nedávné minulosti tvořila krádež identity největší podíl nahlášených podvodů. Po posílení ochrany kreditních karet se se podvodníci zaměřili zejména na nákupní kanály, kde se fyzicky karty při obchodování nevyskytují a obchodníci ještě nevyužívají nejnovější bezpečnostní postupy. Pomocí odcizených údajů o kreditní kartě provádějí online nákupy, které si okamžitě vyzvedávají v obchodě.

30 000 Kč nebo nový iPhone? Podvodníci lákají na hodnotné ceny

Bezpečnost

K dalším novým metodám podvodníků patří také tzv. syntetické identity, které vytváří z odcizených skutečných dat doplněných o falešné údaje. Mohou tak legitimně získat platební karty nebo úvěry a podvádět banky, obchodníky i klienty, jejichž totožnost ukradli. Rizikové mohou být také nové platební metody a povinné otevření transakčních kanálů pro třetí účastníky.

Žáček dále připomněl, že další vývoj ochrany internetového obchodování budou ovlivňovat dva základní protichůdné požadavky. Prvním je snaha o co nejsnazší přístup zákazníků k jejich účtům a druhým je nutnost maximálního zabezpečení nástrojů na jejich obsluhu.

Anketa

Setkali jste se osobně s podvodem na internetu?
Ano
71,4 %
ne
28,6 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 206 čtenářů.

Desatero bezpečného internetu

1. Důležité jsou pravidelné aktualizace celého počítače. Ty je nutné stahovat pro operační systém, bezpečnostní bránu (firewall), antivirus i další programy.

2. Některé viry dokážou bezpečnostní software v PC zablokovat. Proto je vhodné pravidelně kontrolovat, zdali funguje.

3. Škodlivé programy se často šíří prostřednictvím nevyžádané pošty. Pokud nevíte, od koho e-mail je, nikdy nestahujte jeho přílohu a neklikejte na žádné odkazy.

4. Pozor je nutné dávat na e-maily, v nichž odesílatel požaduje, abyste se přihlásili na nějakou webovou stránku a aktualizovali informace o vašem účtu.

5. Při zadávání přístupových hesel na internetových stránkách je nutné kontrolovat, zda je web zabezpečený. To poznáte například podle ikonky zámečku na liště internetového prohlížeče nebo tak, že adresa webové stránky začíná zkratkou https, kde „s“ znamená bezpečná.

6. Citlivé osobní informace zadávejte pouze na internetových stránkách, které bezpečně znáte.

7. Do e-mailů nepatří důvěrné informace, jako je například číslo kreditní karty nebo heslo k bankovnímu účtu. Elektronickou poštu totiž může zachytit útočník.

8. Firewall dovoluje lépe zabezpečit operační systém. Méně zkušení uživatelé by jej rozhodně neměli vypínat. Při nedostatečných znalostech je vhodné jej nechat pracovat v automatickém režimu.

9. V internetových kavárnách a na cizích počítačích se nepřihlašujte do internetového bankovnictví. V počítači mohou být nainstalované keyloggery.

10. Obezřetnost je nutná při připojení k nezašifrovaným bezdrátovým sítím. Ty totiž může kdokoliv odposlouchávat, a získat tak přístup ke všem datům v cizím počítači.

Výběr článků

Načítám