Článek
Falešné SMS zprávy se šíří pod hlavičkou T-Mobilu. „Chtěli bychom vás upozornit na aktuální phishingové útoky, které se šíří SMSkou. Útočníci se pomocí smyšleného požadavku na výměnu telefonního čísla snaží vylákat vaše osobní údaje,“ varoval operátor na Twitteru.
Pracovníci T-Mobilu zároveň zdůraznili, že příjemci mají podvodné zprávy přeposlat na číslo 7726. Operátor bude díky tomu moci jejich rozesílání dalším uživatelům zamezit.
Neomezená data za 199 Kč? Nesedněte podvodníkům na lep
Podobné phishingové zprávy nejsou přitom vůbec ničím výjimečným, jak pravidelně varují bezpečnostní experti. Proto je velmi důležité, aby uživatelé byli opatrní a neklikali na odkazy v podezřelých textových zprávách.
Zároveň by měli být obezřetní a nezadávat své osobní údaje na neznámých webových stránkách, aniž by si byli jisti, že jsou důvěryhodné. Je také vhodné používat silná hesla a pravidelně je měnit, aby se útočníkům ztížil přístup k citlivým informacím.
2/2 Taková zpráva není od nás, v žádném případě neklikejte na odkazy v došlé SMS. Přišla vám tato zpráva a jste našim zákazníkem? Prosím pošlete nám ji na číslo 7726. Na řešení problému pracujeme.
— T-Mobile CZ (@TMobile_CZE) April 19, 2023
Přes SMS se šíří i viry
Prostřednictvím SMS zpráv se navíc mohou šířit klidně i škodlivé kódy. Vloni se takto šířil například virus MaliBot, který dokáže bankovní účty svých obětí pěkně provětrat. Zaměřuje se přitom výhradně na zařízení s operačním systémem Android.
Ve chvíli, kdy se mu podaří zahnízdit v napadeném zařízení, snaží se zůstat MaliBot co nejdéle nepostřehnut, aby mohl získat finanční informace – přihlašovací údaje k internetovému bankovnictví, ale také například ke kryptopeněženkám.
Útočníci se pak snaží získaná data využít k tomu, aby vysáli z bankovního účtu oběti klidně i všechny prostředky. Vzhledem k tomu, že v dnešní době je možné si vzít z mobilu na pár kliků i statisícové půjčky, mohou útočníci připravit svou oběť hravě i o peníze, které na účtu vůbec nemá.