Článek
Podobný trik přitom podvodníci nezkoušejí poprvé. Podvodné phishingové zprávy, které byly rozesílány pod hlavičkou ČNB, se objevily již v minulosti.
„V posledních dnech jsme obdrželi další řadu podnětů upozorňujících na skutečnost, že jsou jménem České národní banky rozesílány e-mailové zprávy s cílem získat citlivé informace nebo poplatky za převod peněžních prostředků,“ uvedli zástupci banky.
KOMENTÁŘ DNE: | |
---|---|
Očima Saši Mitrofanova: Srážka aligátora s čápem |
„V této souvislosti zdůrazňujeme, že se nejedná o autentickou komunikaci České národní banky, ale o phishingové útoky směřující k vylákání osobních údajů dané osoby. Na jejich základě pak mohou být z bankovních účtů daných osob zcizeny finanční prostředky,“ stojí v prohlášení ČNB.
S ohledem na možné riziko by na podobné e-mailové zprávy neměli uživatelé vůbec reagovat. Samozřejmostí by mělo být, že lidé nebudou nikomu sdělovat autentizační údaje, jako jsou například přihlašovací hesla či PIN.
„Dále rozhodně doporučujeme neotvírat případné přílohy podezřelých e-mailových zpráv ani nespouštět v nich uvedené odkazy na webové stránky,“ konstatovali zástupci banky.
Číhají i na sociálních sítích
Podobné nebezpečí nečíhá na důvěřivce pouze v e-mailové schránce. Vylákat z důvěřivců přihlašovací údaje a potažmo i finanční prostředky se počítačoví piráti snaží také prostřednictvím sociálních sítí. [celá zpráva]
Například v minulém týdnu varovala Česká spořitelna před falešnými nabídky na Facebooku. V nich podvodníci slibují za použití nové verze internetového bankovnictví finanční bonus ve výši 1000 Kč. Pokud ale na to uživatelé přistoupí, zadělají si na velké problémy.
Ve skutečnosti totiž samozřejmě o žádnou novou verzi internetové bankovnictví nejde. Kyberzločinci se pouze touto nabídkou na sociální síti snaží vylákat z důvěřivců jejich přihlašovací údaje. Poté jsou jen krůček od toho, aby lidem vybílili účet nebo si jeho prostřednictvím sjednali nějakou půjčku.