Hlavní obsah

Podvodníci se snaží oškubat důvěřivce přes McDonald’s

2:56
2:56

Poslechněte si tento článek

McDonald’s patří k nejpopulárnějším řetězcům rychlého občerstvení v Česku, čehož si jsou dobře vědomi také podvodníci, kteří v posledních dnech rozjeli útočné kampaně na tuzemské uživatele. Kdo bude chtít ušetřit, může nakonec zplakat nad výdělkem. Od podvodných nabídek se distancovali už i zástupci McDonald’s.

Foto: ČTK

McDonald’s (ilustrační foto)

Článek

„Nepropásněte! McDonald’s nabízí jedno z vašich oblíbených menu se slevou až 95 %,“ láká důvěřivce jedna podvodných nabídek na Facebooku. Je však nutné zdůraznit, že nabídky falešných slevových kuponů se objevují také i na dalších sociálních sítích, nejčastěji jako reklama.

S nabídkou samozřejmě nemá známý řetězec rychlého občerstvení vůbec nic společného. „Nenechte se napálit, všechny kuponky najdete jedině v aplikaci McDonald’s,“ varovali v tomto týdnu zástupci řetězce.

Na podvodných stránkách se často objevuje možnost bezplatného získání kuponu, pokud se uživatel zaregistruje. Místo skutečné slevy ale lidé v podobných případech pouze riskují zneužití svých osobních údajů.

Podvodné slevové kupóny hlásí už i Kaufland

Ekonomika

Prémiové SMS, vysátý účet

Objevily se i případy, kdy přihlášením k odběru slevových kuponů se ve skutečnosti důvěřivci přihlásili k odběru prémiových SMS zpráv. Pak vás například jedna došlá zpráva vyjde klidně i na 100 Kč. V některých případech dokonce kyberšmejdi lákají z důvěřivců i přímo citlivé údaje z platebních karet. Snaha ušetřit se tak milovníkům hamburgerů může nakonec pěkně prodražit.

Podvodů pod hlavičkou McDonald’s zachytily Novinky.cz na sociálních sítích hned několik. Na řadu z nich redakci upozornili také čtenáři. „Bohužel jsem naletěla a s vidinou slevy svoje údaje skutečně vyplnila. A teď se bojím, aby mi nevybílili účet,“ svěřila se Jitka Ž.

Pokud lidé sednou kyberšmejdům na lep a své údaje vyplní, je vhodné co nejdříve kontaktovat banku, zablokovat kartu. A samozřejmě také změnit svoje heslo na všech webových službách, kde používáte stejné přístupové údaje, jaké jste naservírovali podvodníkům doslova na zlatém podnosu.

Falešné slevové kupony lákající na rychlé občerstvení šíří na sociálních sítích různé profily, a tak není vůbec jednoduché je zablokovat. Jakmile se to u jedné podvodné stránky podaří, objeví se hned několik dalších.

Podvodné slevové kupony zaplavovaly Česko před pár lety, tehdy ale kyberšmejdi lákali na slevové kupony do nejrůznějších obchodních řetězců. Zneužity takto byly například společnosti Kaufland, Lidl, Tesco i Albert.

Podvodníci si hrají na novináře

Uživatelé by se měli mít na pozoru před různými investičními podvody, ve kterých útočníci zneužívají jméno zpravodajského serveru Novinky.cz. Na snadné výdělky lákají podvodníci zpravidla v souvislosti se známými osobnostmi. V posledních měsících se objevily například falešné články s prezidentem Petrem Pavlem či moderátorem Janem Krausem.

Jde nicméně o typický phishingový podvod, kdy se útočníci snaží pod vidinou snadného zisku z lidí vylákat peníze. Podvod je to ale poměrně propracovaný, všechny odkazy ve falešném článku vedou na další podvodný web.

Aby důvěřivce kyberzločinci co nejvíce zmátli, nechtějí po něm v některých případech vyplňovat okamžitě čísla kreditních karet ani odesílat žádné peníze. Vše začíná registrací na dané platformě, načež uživatele bude kontaktovat správce platformy. Teprve s jeho pomocí jsou pak z důvěřivců vylákány peníze. Nemusí ho přitom kontaktovat pouze e-mailem, ale klidně i telefonicky.

Poradíme, na co si dát pozor a jak nesednout podvodníkům na lep, a to v dříve uveřejněném článku.

Žaloba na Babiše? Falešní novináři tahají z důvěřivců peníze

Bezpečnost

Výběr článků

Načítám