Hlavní obsah

Podvodníci obrali ženu o půl milionu pomocí deepfake videí

3:55
3:55

Poslechněte si tento článek

Sedmasedmdesátiletá žena se stala obětí promyšleného internetového milostného podvodu, při kterém kvůli deepfake videím přišla o více než půl milionu korun. Minulý měsíc se během týdne BBC Scam Safe spojila s ranním programem BBC Radio Scotland, aby varovala ostatní uživatele před těmito AI podvody.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační obrázek

Článek

Nikki MacLeodová byla osamělá po ztrátě rodičů během pandemie covidu a po ukončení dlouholetého vztahu. Proto se začala bavit s lidmi na internetu a v chatovací skupině se seznámila s osobou, kterou znala jako Allu Morganovou.

Podle serveru BBC oběti podvodníci tvrdili, že žena pracuje na ropné plošině v Severním moři. Chtěli po ní, aby jí kupovala a posílala dárkové karty od Steamu, prováděla bankovní převody a PayPal platby. To vše, aby spolu tyto dvě ženy mohly komunikovat a udržovat online vztah.

Ačkoliv MacLeodová byla ze začátku skeptická, uklidnily ji videozprávy, a platby v hodnotě několika set liber poslala.

Další šance pro podvodníky? Umělá inteligence dokáže vytvořit klon vaší osobnosti za dvě hodiny

AI

„Začala jsem si říkat, jestli to je skutečný člověk. Pak mi poslala video, ve kterém říkala: Ahoj, Nikki, nejsem podvodnice, jsem na své ropné plošině. To mě naprosto přesvědčilo,“ řekla žena pro BBC Radio Scotland.

„O několik týdnů později mi poslala další video, také na ropné plošině, se špatným počasím v pozadí. To bylo předtím, než po mně začala chtít větší částky peněz a než mě chtěla údajně navštívit ve Skotsku,“ dodala.

Bohužel veškerá videa, která MacLeodová obdržela, vytvořili podvodníci pomocí umělé inteligence. Nic z toho tedy nebylo reálné.

„Nejsem hloupý člověk, ale dokázala mě přesvědčit, že je skutečná osoba a že spolu strávíme život,“ popsala žena.

Podvod nakonec vyšel najevo, když se žena snažila provést další platbu a její vlastní banka ji informovala, že se stala obětí podvodu.

Co je to deepfake?

Deepfake je zdánlivě reálný, umělou inteligencí vytvořený obraz, zvuk nebo video. Na pravdě se ovšem tento materiál nezakládá.

Technologie deepfake, složenina ze slov deep learning (hluboké učení, disciplína v rámci strojového učení) a fake, využívá umělé inteligence, která pomocí algoritmů a velkého množství zdrojových fotografií dokáže vytvořit model obličeje člověka, aniž by ho bylo potřeba skenovat.

Je to jednoduché, pokud víte, co hledat

BBC Radio Scotland se poté obrátilo na odbornici na kybernetickou bezpečnost a interakci člověka s počítačem z Abertay University Lynsay Shepherdovou, aby se na falešné videozprávy podívala a zhodnotila je.

„Na první pohled vypadá video legitimně, pokud nevíte, co hledat. Ale když se podíváte například na oči – pohyby očí nejsou zcela v pořádku,“ řekla odbornice.

„Existuje řada aplikací. Dokonce i něco tak jednoduchého, jako je aplikace na výměnu obličeje nebo filtry, které to dokážou. Někdy můžete vidět, že když lidé mluví, filtr kolem čelisti tak trochu sklouzne,“ dodala.

Podle Shepherdové online podvodníci často cílí na staré lidi a tvrdí, že se nacházejí na místě, kde není možné setkat se tváří v tvář nebo kde nelze provést živý videohovor. Ropné plošiny jsou podle ní jedny z těch běžnějších míst.

Sedmasedmdesátiletá žena celkově podvodníkům poslala přes 17 tisíc liber (516 600 Kč). Její bance a službě PayPal se podařilo získat asi kolem 7 tisíc liber (212 700 Kč) zpět. Zbytek bohužel dle banky získat nelze, protože peníze žena poslala jako osobní platbu. Případ nadále vyšetřuje skotská policie.

„Tito podvodníci nemají vůbec žádnou empatii. Je to jejich práce a jsou v ní velmi dobří. Dokumenty, videa i banka vypadaly pravě. Se zavedením umělé inteligence může být každá věc falešná,“ řekla podvedená žena.

„Chci všechny varovat, aby si dávali na takovéto podvody pozor. Snad pro lidi bude moje zkušenost poučením,“ dodala.

Kvůli skóre od AI nedostala byt. Podala žalobu, aby se to nestalo ostatním

AI

Výběr článků

Načítám