Článek
Obzvláště opatrní by měli být jedinci, kteří chtějí své drahé polovičce koupit nějaký dárek – například kytku, sladkosti či poslat valentýnské přání.
„Na internetu na vás totiž číhají nejrůznější podvodné stránky, obchody a aplikace, které vás přivedou do náruče hackerů, kteří se snaží získat přístup k vašim osobním datům, bankovním účtům nebo se pokouší infikovat váš počítač nebo mobilní zařízení nějakým škodlivým kódem,“ prohlásil Petr Kadrmas, bezpečnostní výzkumník Check Pointu.
Kybernetická kriminalita v Česku stoupá, loni bylo odhaleno 8417 činů
Uživatele to pak může stát více než jen zlomené srdce. „Podobně emotivní události zneužívají kyberzločinci například k rozesílání spamu o výhodných nabídkách pro zamilované, ale dávejte si pozor i na opačné případy, kdy můžete dostat zprávu, že vám z lásky někdo něco poslal a máte kliknout na odkaz pro vyzvednutí vzkazu nebo dalších informací," konstatoval Kadrmas.
Během února dochází podle výzkumného týmu Check Point Research k více než 200% nárůstu použití slova "Valentine" na škodlivých webech. Podobně, i když ne tak stabilně, můžeme sledovat použití slova „čokoláda“. V roce 2018 byl v únoru nárůst téměř 500 %, zatímco v roce 2019 byl skromnější s 39 %.
Uzamknou počítač, chtějí výkupné
Podle bezpečnostních expertů použití těchto slov umožňuje útočníkům přilákat uživatele, kteří hledají stránky související s Valentýnem a zároveň stránky skrýt mezi mnoha dalšími legitimními valentýnskými weby. „Jen v prvním únorovém týdnu jsme zaznamenali více než 10 000 domén obsahujících slovo ‚Valentýn‘,“ podotkl Kadrmas.
Loni na Valentýna nebylo výjimkou, že počítačoví piráti šířili prostřednictvím nevyžádaných e-mailů i škodlivé kódy, například ransomware GandCrab. E-maily obsahovaly předmět jako „Toto je můj milostný dopis pro tebe“. Nezvaný návštěvník nicméně uzamkl počítač a za opětovné zpřístupnění zašifrovaných dat požadovali útočníci výkupné.