Hlavní obsah

Podvodníci krouží okolo pohřbů. Důvěřivce oškubou

3:30
3:30

Poslechněte si tento článek

Podvodníci neustále hledají nové cesty, jak vylákat z důvěřivců peníze. V poslední době stále častěji krouží okolo pohřbů, truchlících a pozůstalých. Upozornili na to bezpečnostní experti Check Pointu, kteří odhalili tisíce podvodných webů.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek

Podvod je to poměrně promyšlený. Kyberzločinci vytvářejí podvodné stránky nabízející online přenosy z pohřebních obřadů.

„Když rodina truchlí a přes Facebook dostane zprávu, kde pohřební ústav nabízí videopřenos z obřadu, je snadné v tak těžké chvíli podvodu uvěřit. Na první pohled navíc vše vypadá legitimně,“ podotkl Petr Kadrmas, bezpečnostní expert Check Pointu.

Problém je ale v tom, že žádné video ve skutečnosti nenabízí, pouze se snaží z důvěřivců vylákat citlivé údaje o jejich platební kartě a následně samozřejmě také peníze. V řadě případů se snaží prostřednictvím podvodných pohřebních webů také infikovat počítač uživatele špionážním softwarem, který krade hesla a další cenné informace.

Falešné e-shopy jedou před Vánocemi na plné obrátky

Bezpečnost

Oběti hledají na sociálních sítích

Své oběti přitom na webu pečlivě hledají. „Kyberzločinci prohledávají sociální sítě a hledají informace o zesnulých včetně fotografií, aby vše působilo maximálně věrohodně,“ popsal praktiky kyberšmejdů Kadrmas.

„Podobné podvody jsou rozšířené zatím hlavně v Americe, ale je vždy jen otázkou času, než se úspěšné taktiky začnou využívat i v dalších zemích. Podvodníci mohou zkoušet zneužívat také úmrtí významných osobností, aby zvýšili dosah svých triků,“ doplnil bezpečnostní expert.

Jen v letošním roce Check Point zachytil tisíce podvodných internetových domén, které cílili na truchlící a pozůstalé. Kyberšmejdi evidentně využívají toho, že v souvislosti s koronavirovou pandemií se zvýšila obliba a dostupnost pohřbů přes internet.

Především v zahraničí nabízí mnoho pohřebních ústavů živé vysílání z obřadu, což umožňuje i vzdáleným rodinným příslušníkům rozloučit se se zesnulým.

Zneužívají umělou inteligenci

V letošním roce došlo k tak velkému rozmachu podvodných webů kvůli tomu, že kyberšmejdi si vypomáhají umělou inteligencí (AI), díky níž dovedou věrohodně a velmi rychle napodobit odkazy skutečných pohřebních ústavů.

Poznat falešný pohřební web je zpravidla možné na první pohled podle internetové adresy. Falešné weby nicméně podvodníci často maskují prostřednictvím zkracovačů adres, a tak v první chvíli lidé například ve zprávě na facebooku ani nevědí, kam zaslaný odkaz ve skutečnosti vede.

Uživatelé by se tak měli vždy ujistit, že informace o pohřbu pocházejí z důvěryhodného zdroje. „Zkontrolujte si, že název stránek je v pořádku a bez nějakých překlepů. Pokud jste požádáni o číslo kreditní karty, neposkytujte ho,“ poradil bezpečnostní expert.

„Zkontrolujte nastavení svého profilu na facebooku a ujistěte se, že máte pod kontrolou, kdo může na vaši stránku psát a označovat vás. Používejte vícefaktorové ověřování na sociálních sítích, v bankovnictví a e-mailu, minimalizujete tak možnost hackerských útoků. Ke správě hesel používejte správce hesel, nikoli prohlížeč,“ uzavřel Kadrmas.

Anketa

Už jste se někdy setkali s pohřebním podvodem na webu?
Ano, opakovaně.
3,6 %
Ano, ale zatím jen jednou.
1,6 %
Já ne, ale známý(á) ano.
1,9 %
Zatím ještě ne.
92,9 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 4959 čtenářů.

Podvodníci si hrají na novináře

Uživatelé by se měli mít na pozoru před různými investičními podvody, ve kterých útočníci zneužívají jméno zpravodajského serveru Novinky.cz. Na snadné výdělky lákají podvodníci zpravidla v souvislosti se známými osobnostmi. V posledních měsících se objevily například falešné články s prezidentem Petrem Pavlem či moderátorem Janem Krausem.

Jde nicméně o typický phishingový podvod, kdy se útočníci snaží pod vidinou snadného zisku z lidí vylákat peníze. Podvod je to ale poměrně propracovaný, všechny odkazy ve falešném článku vedou na další podvodný web.

Aby důvěřivce kyberzločinci co nejvíce zmátli, nechtějí po něm v některých případech vyplňovat okamžitě čísla kreditních karet ani odesílat žádné peníze. Vše začíná registrací na dané platformě, načež uživatele bude kontaktovat správce platformy. Teprve s jeho pomocí jsou pak z důvěřivců vylákány peníze. Nemusí ho přitom kontaktovat pouze e-mailem, ale klidně i telefonicky.

Poradíme, na co si dát pozor a jak nesednout podvodníkům na lep, a to v dříve uveřejněném článku.

Aplikace Super AI? Nesedněte podvodníkům na lep

Bezpečnost

Výběr článků

Načítám