Článek
Ministerstvo pro digitální ekonomiku tvrdí, že opakovaně vyzývalo Facebook, aby odstranil reklamy, které byly identifikovány jako klamavé. Problém se škodlivými reklamami na této sociální síti ale údajně stále přetrvává.
Thajská vláda se proto rozhodla, že požádá soud o zablokování Facebooku na území celé země. Na první pohled se to nemusí zdát, ale škodlivé reklamy jsou v Thajsku velký problém. Podle zákonodárců jimi bylo oklamáno a poškozeno již více než 200 000 lidí.
Nárůst o alarmujících 81 %. Podvodů v Česku dramaticky přibylo
Meta zatím mlčí
Mluvčí ministerstva podle agentury Reuters uvedl, že úřady nyní sbírají důkazy ohledně nedostatečných kroků ze strany Facebooku, které budou následně předloženy soudu. „Na jejich základě by mohl soud celou platformu uzavřít,“ podotkl mluvčí.
S podvodnými reklamami na Facebooku mají bohužel bohaté zkušenosti také uživatelé v Česku. Pravidelně se totiž prostřednictvím této sociální sítě šíří odkazy na nejrůznější phishingové stránky, které obsahují škodlivé kódy nebo se snaží z důvěřivců vylákat důvěrné informace.
Klamavé reklamy na Facebooku také lákají uživatele k investování do fiktivních firem, místo zhodnocení ale většinou důvěřivci o vložené prostředky přijdou.
Sociální síť Facebook patří pod americkou internetovou společnost Meta Platforms, ta zatím výtky směřované na podvodné reklamy nijak nekomentovala.
Facebook je největší sociální sítí na světě. Meta Platforms přitom vlastní další sociální platformy, jako je Instagram či konkurence sítě X (dříve Twitter) zvaná Threads. Společnost je také majitelem komunikační aplikace WhatsApp.