Článek
MaxOfferDeal se objevil ve virových statistikách již během třetího čtvrtletí loňského roku, tehdy stál za 5,6 % všech zachycených útoků na počítače od Applu v Česku a na Slovensku.
Ve čtvrtém čtvrtletí jeho podíl ale klesl natolik, že z první pětky úplně vypadl. To jinými slovy znamená, že jeho podíl klesl pod 1,2 %.
V letošním roce množství útoků naopak dramaticky narostlo, nezvaný návštěvník posílil od ledna do března na 15 %, což ho katapultovalo do samotného čela žebříčku. Žádný jiný škodlivý kód neútočil na počítače od Applu častěji, byť ostatní škodlivé kódy mají také poměrně vysoký podíl ve dvouciferných číslech.
Zneužívají SEO
„Adware MaxOfferDeal je typem škodlivého kódu, u něhož útočníci zneužívají SEO – optimalizaci pro vyhledávače. Jedná se o typ útoku, který se daří uskutečnit díky dostupným a legitimním nástrojům online marketingu, což může přispět k jeho většímu rozšíření i úspěšnosti,“ konstatoval Jiří Kropáč, vedoucí výzkumné pobočky Esetu v Brně.
Podle něj se adware šíří prostřednictvím přesměrovaných sponzorovaných odkazů a výsledků vyhledávání. „Uživatelům se tak na podvodných bannerech a stránkách nabízí ke stažení různé podvodné aplikace k řešení zdánlivých problémů, které ve skutečnosti neexistují – může se jednat například o podvodné aktualizace prohlížeče, systému nebo různých programů,“ pokračoval Kropáč.
„Některé z nich přitom již nemusí oficiálně fungovat, jako je případ u útočníků velmi oblíbeného Adobe Flash Playeru. Uživatelé si v tomto případě vždy stáhnou jen adware, který sleduje jejich chování na internetu,“ vysvětlil bezpečnostní expert.
Infekce adwarem se projevuje také nadměrným zobrazováním reklamy na napadeném zařízení. Pokud si něčeho takového uživatelé všimnou, je vhodné nechat počítač s logem nakousnutého jablka zkontrolovat antivirovým programem.
Jak bránit PC a mobily proti hackerům?
Počítačoví piráti neustále hledají nové cesty, jak se lidem dostat do počítače. Propašovat škodlivé kódy se přitom stále častěji snaží také do mobilů a tabletů.
Do mobilních zařízení se snaží kyberzločinci dostat prakticky stejným způsobem jako do klasických počítačů. Hledají chyby v nejrůznějších aplikacích a operačních systémech, které by jim dovolily propašovat záškodníka do cizího přístroje.
Hackeři také spoléhají na to, že uživatelé rizika podceňují. Na klasických počítačích provozuje antivirový program prakticky každý, u mobilů a tabletů tomu tak ale není. Počítačovým pirátům tedy nic nestojí v cestě. Poradíme, jak jednotlivá zařízení ochránit.