Článek
Skoro se chce napsat, že se naplnila prognóza bezpečnostních expertů. V roce 2020, kdy Fareit výrazně oslaboval, varovali, že se opět vrátí. Málokoho ale tehdy napadlo, že opětovný návrat na výsluní bude trvat několik let.
Tento nezvaný návštěvník se totiž vrátil do první desítky nejrozšířenějších virů pro platformu Windows až v polovině loňského roku. Jeho podíl byl však doposud velmi nízký, zpravidla se pohyboval mezi 1 % a 2 % všech zachycených útoků.
V uplynulém měsíci se ale Fareitu podařilo prolomit vůbec poprvé za poslední rok pomyslnou hranici tří procent, v únoru stál za 3,31 % útoků. To ho katapultovalo až na čtvrté místo žebříčku nejrozšířenějších virů pro Windows.
Agent Tesla nabírá opět na síle

Trojský kůň Fareit patří mezi tzv. password stealery, jeho hlavním úkolem je krást hesla uložená v prohlížečích. Jde tedy o přihlašovací údaje uložené pro automatické vyplňování. Po jejich odcizení získají útočníci přístup k celé řadě uživatelských účtů.
Nejčastěji se tento malware šíří prostřednictvím nevyžádaných e-mailů. Uživatelé by tedy měli dávat velký pozor na to, jaké přílohy a od jakých odesílatelů ve svých poštovních stránkách otevírají.
Formbook představuje větší nebezpečí
Větší nebezpečí pro majitele počítačů s Windows nicméně v současnosti představuje trojan Formbook, je totiž nejrozšířenější hrozbou v Česku. Podíl tohoto nezvaného návštěvníka je podle posledních statistik 8,27 %, jak Novinky.cz varovaly již dříve.
Formbook je zlodějský malware, který krade přihlašovací údaje z webových prohlížečů, pořizuje snímky obrazovky, sleduje stisknuté klávesy a může stahovat a spouštět soubory na základě příkazů z řídicího a velicího serveru.
Uživatelé přitom nemusejí ani poznat, že je jejich stroj Formbookem napaden. Využívá totiž řadu triků a technik, jak se vyhnout odhalení.
Jak zabezpečit počítač i mobil před hackery a viry
Žebříčky nejrozšířenějších škodlivých kódů zpravidla obsahují stále stejná jména. Z toho by se dalo usuzovat, že kyberzločinci neprogramují žádné další hrozby. Realita je ale úplně jiná, internetem kolují každý den statisíce nezvaných návštěvníků, kteří spoléhají na důvěřivost lidí či slabiny systému.
Nebezpečí číhá na uživatele nejčastěji na internetu. Stejně tak se ale nezvaní návštěvníci mohou ukrývat na přenosných médiích, jako jsou nejrůznější externí disky a USB flashky. Zabezpečit je tedy vhodné jakékoli zařízení i ve chvíli, kdy není připojeno k internetu.
Obzvláště to platí o chytrých telefonech a tabletech, které se objevují v tuzemských domácnostech stále častěji. Řada lidí si přitom ani neuvědomuje, že tato mobilní zařízení mohou být napadena úplně stejně jako klasické počítače. Jak zařízení bránit, se dozvíte v našem dřívějším článku.
Trik s falešnou VPN podfukářům v Česku vychází
