Článek
Bezpečnostní experti z antivirové společnosti Eset už v létě zmiňovali, že „takový nástup nikdo nečekal“. Nové hrozby se totiž zpravidla objeví ve virových statistikách na nižších místech – je to dáno tím, že kyberšmejdi nejprve testují funkce nezvaného návštěvníka na menším vzorku cílů, než jej začnou masivně šířit.
To jim umožňuje otestovat všechny funkce a vyladit případné chyby, aby záškodník pracoval přesně podle jejich představ.
Jak komunikují podvodníci? Žena chtěla prodat věci za 300 korun, přišla o čtvrt milionu
Vánoční útočná kampaň
O Agentu.BTQ ale ještě zkraje roku nikdo neslyšel a rovnou se v červnu začal masivně šířit napříč poklidnými vodami českého internetu. Okamžitě se stal druhou nejrozšířenější hrozbou s podílem 8,84 %.
Pak se po tomto záškodníkovi ale slehla zem. Opětovně jeho výskyt bezpečnostní experti zaregistrovali až v uplynulých týdnech, aktuálně má ve virových statistikách podíl 3,31 %. Vše tedy nasvědčuje tomu, že se před Vánocemi rozjíždí nová útočná kampaň.
„Jedná se o pokročilejší škodlivý kód, který může do počítače stahovat další malware,“ konstatoval Martin Jirkal, vedoucí analytického týmu v pražské výzkumné pobočce Esetu.
Agent.BTQ tedy slouží útočníkům na napadeném systému v podstatě jako schránka, prostřednictvím které mohou do počítačů s operačním systémem Windows propašovat další škodlivé kódy.
Hektický konec roku
Tento nezvaný návštěvník se v prostředí Windows šíří nejčastěji prostřednictvím škodlivých e-mailových příloh. „Útočníci je vydávají za různé faktury nebo objednávky, a mohou tak zmást především zaměstnance firem, kteří denně pracují s větším objemem e-mailové komunikace,“ varoval bezpečnostní expert s tím, že přílohy nevyžádaných e-mailů mají nejčastěji koncovku .exe.
Právě koncovka .exe by pro uživatele měla být varováním, označuje totiž spustitelný soubor. Takovou přílohu bychom neměli vůbec rozklikávat – naopak je nutné takové e-maily neprodleně smazat.
Očekává se, že množství škodlivých kódů bude před Vánocemi na českém internetu ještě stoupat – tak jako prakticky každý rok. Vánoční sezona je totiž pro kyberšmejdy ta nejatraktivnější, lidé ve shonu při shánění dárků a plnění povinností před koncem roku totiž nejsou tolik obezřetní. Napálit se tak mohou i jedinci, kteří jsou jinak velmi ostražití.
Jak bránit PC a mobily proti hackerům?
Počítačoví piráti neustále hledají nové cesty, jak se lidem dostat do počítače. Propašovat škodlivé kódy se přitom stále častěji snaží také do mobilů a tabletů.
Do mobilních zařízení se snaží kyberzločinci dostat prakticky stejným způsobem jako do klasických počítačů. Hledají chyby v nejrůznějších aplikacích a operačních systémech, které by jim dovolily propašovat záškodníka do cizího přístroje.
Hackeři také spoléhají na to, že uživatelé rizika podceňují. Na klasických počítačích provozuje antivirový program prakticky každý, u mobilů a tabletů tomu tak ale není. Počítačovým pirátům tedy nic nestojí v cestě. Poradíme, jak jednotlivá zařízení ochránit.