Hlavní obsah

Obávaný Fareit upadá pomalu v zapomnění

2:53
2:53

Poslechněte si tento článek

Na konci loňského roku bezpečnostní experti upozorňovali, že škodlivý kód Fareit nabírá opětovně na síle, když jeho podíl mezi ostatními hrozbami citelně vzrostl. Masivní útočná vlna se však nedostavila, naopak v uplynulém měsíci tento nezvaný návštěvník znovu oslabil. A pomalu tak upadá v zapomnění.

Foto: Archiv, Novinky

Logo Windows

Článek

Fareit není žádná nová hrozba, v Česku řádil tento trojský kůň již před lety. Takového podílu jako v roce 2021 mezi ostatními škodlivými kódy již nikdy nedosáhl. Vzhledem k tomu, že tento záškodník útočí ve vlnách, báli se bezpečnostní experti, že přichází nová útočná vlna.

Prakticky z nuly vzrostl podíl tohoto nezvaného návštěvníka vloni v červnu na 1,39 %, v srpnu podíl činil již 2,71 %.

Navzdory menším či větším výkyvům si podobný podíl držel Fareit i v dalších měsících, až v únoru vyskočil na 3,31 %. Patřila mu tehdy čtvrtá příčka mezi škodlivými kódy, které v Česku útočí na počítače s Windows.

Podle nejnovějších statistik antivirové společnosti Eset za měsíc březen však přišel dramatický pokles až na 10. příčku, neboť podíl klesl na zanedbatelných 0,91 %. Obávaný malware tak bez nadsázky pomalu upadá v zapomnění.

Trojský kůň Fareit patří mezi tzv. password stealery, jeho hlavním úkolem je krást hesla uložená v prohlížečích. Jde tedy o přihlašovací údaje uložené pro automatické vyplňování. Po jejich odcizení získají útočníci přístup k celé řadě uživatelských účtů.

Nejčastěji se tento malware šíří prostřednictvím nevyžádaných e-mailů. Uživatelé by tedy měli dávat velký pozor na to, jaké přílohy a od jakých odesílatelů ve svých poštovních stránkách otevírají.

Formbook děsí nejvíce

Daleko větší nebezpečí pro majitele počítačů s Windows nicméně v současnosti představuje trojan Formbook, je totiž nejrozšířenější hrozbou v Česku. Podíl tohoto nezvaného návštěvníka je podle posledních statistik 25,96 %, jak Novinky.cz varovaly již dříve.

Formbook je zlodějský malware, který krade přihlašovací údaje z webových prohlížečů, pořizuje snímky obrazovky, sleduje stisknuté klávesy a může stahovat a spouštět soubory na základě příkazů z řídicího a velicího serveru.

Uživatelé přitom nemusejí ani poznat, že je jejich stroj Formbookem napaden. Využívá totiž řadu triků a technik, jak se vyhnout odhalení.

Jak bránit PC a mobily proti hackerům?

Počítačoví piráti neustále hledají nové cesty, jak se lidem dostat do počítače. Propašovat škodlivé kódy se přitom stále častěji snaží také do mobilů a tabletů.

Do mobilních zařízení se snaží kyberzločinci dostat prakticky stejným způsobem jako do klasických počítačů. Hledají chyby v nejrůznějších aplikacích a operačních systémech, které by jim dovolily propašovat záškodníka do cizího přístroje.

Hackeři také spoléhají na to, že uživatelé rizika podceňují. Na klasických počítačích provozuje antivirový program prakticky každý, u mobilů a tabletů tomu tak ale není. Počítačovým pirátům tedy nic nestojí v cestě. Poradíme, jak jednotlivá zařízení ochránit.

Výběr článků

Načítám