Hlavní obsah

O sto tisíc obral podvodník muže, který chtěl prodat pneumatiky

3:41
3:41

Poslechněte si tento článek

Brno

Zdá se to být jednoduché. Dvaašedesátiletý muž z Brněnska se rozhodl, že prodá nepotřebnou sadu pneumatik, a tak sepsal inzerát a vyvěsil ho na inzertní portál. Jenže měl smůlu, jeho inzerátu si všiml podvodník.

Foto: Jan Handrejch, Novinky

Ilustrační foto

Článek

Ozval se zájemce a prodávající měl radost, jak snadno a rychle obchod jde. Oba se domluvili a muž, který chtěl pneu koupit, nabídl, že zajistí dopravu zakoupeného zboží přes kurýrní služby.

„Podvodník poslal odkaz, po jehož aktivaci vyplnil prodávající požadované údaje včetně přístupu ke svému bankovnímu účtu a odsouhlasil několik plateb,“ uvedl jihomoravský policejní mluvčí Bohumil Malášek.

Při pozdější kontrole účtu ale zjistil, že na jeho konto nepřišlo požadovaných pár stokorun, ale naopak zmizelo z něj více než sto tisíc. „Poškozený muž se ještě snažil kupujícího kontaktovat. Když se nehlásil a nereagoval, dovtípil se, že byl podveden,“ dodal Malášek.

Češi už přišli o stamiliony

Pro podvodníky jsou bazary doslova zlatý důl. „V posledních letech jsme svědky razantního nárůstu kriminality páchané v kybernetickém prostoru, konkrétně jde zejména o podvodné jednání. Útoky pachatelů jsou čím dál sofistikovanější a častější,“ varoval Ondřej Kapr, rada odboru hospodářské kriminality Policejního prezidia ČR.

Ten připustil, že v poslední době počet inzertních či bazarových podvodů stoupá. Dle odhadů Policie ČR se finanční škody spojené s těmito typy podvodů pohybují v řádech stamilionů korun.

A jak takový podvod na internetovém bazaru vlastně probíhá? „První scénář probíhá tak, že scammer zveřejní na internetovém bazaru inzerát o prodeji zboží a čeká, až se mu někdo ozve. Poté lovec oběti zašle v podvodné SMS zprávě nebo e-mailu odkaz na falešnou webovou stránku, kde má oběť provést platbu za zboží,“ popsal průběh podvodu Radek Jizba, expert z výzkumného týmu pražské pobočky antivirové společnosti Eset.

„Po vyplnění údajů útočníci okradou oběť o částku za zboží. Případně se lovec pokusí od oběti zjistit údaj o zůstatku na jejím bankovním účtu a následně se pokusí ukrást právě tuto částku,“ doplnil Jizba.

Související témata:

Výběr článků

Načítám