Hlavní obsah

Nezvyklá finta, která podvodníkům vyšla. Své oběti poslali na účet 250 000 Kč

3:18
3:18

Poslechněte si tento článek

Olomouc

Nezvyklou fintu, jak vzbudit důvěru, vyzkoušel úspěšně podvodník na třiapadesátiletém muži z Olomouce. Poslal mu jako dar na účet v bance peníze, aby s nimi zkusil investování do kryptoměn. Nakonec muže připravil o čtvrt milionu korun.

Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Ilustrační foto

Článek

Oklamaný policistům sdělil, že loni v červnu zareagoval na sociální síti na reklamu, která se měla týkat výhodné investice do kryptoměn. Následně klikl na odkaz, který jej přesměroval na internetové stránky, kde vyplnil požadované údaje.

„Vzápětí se mu ozval údajný makléř společnosti, se kterým se společně domluvili, že mu budou zaslány peníze. Jedinou podmínkou bylo, že část z nich bude příjemce investovat. Poškozenému přišly na jeho bankovní účet celkem čtyři platby v celkové výši 10 tisíc korun, z nichž čtyři tisíce korun zaslal na nově založený kryptoúčet,“ uvedla policejní mluvčí Ivana Skoupilová.

Aplikace pro vzdálený přístup

Pachatel se znovu poškozenému ozval až ve druhé polovině ledna s tím, že má u jejich společnosti zhodnocené finanční prostředky ve výši 250 tisíc korun. Volajícímu muž sdělil číslo bankovního účtu, kam měly být peníze zaslány, identifikační číslo klienta a rodné číslo.

Poslechněte si, jak podvodníci lákají peníze. Žena z Brněnska je doběhla

Bezpečnost

Na jeho žádost si navíc do svého zařízení stáhl aplikaci pro vzdálený přístup. Bezpečnostní experti přitom před aplikacemi pro vzdálený přístup dlouhodobě varují, nic takového po vás banka ani renomované investorské společnosti nebudou nikdy chtít. Instalací programu pro vzdálenou správu totiž dáváte protistraně absolutní kontrolu nad vaším zařízením.

To se může pěkně vymstít, jak se na vlastní kůži přesvědčil i třiapadesátiletý muž z Olomouce. „Následně na svůj bankovní účet obdržel 250 tisíc korun, které podle pokynu v několika platbách přeposlal na různé účty. Jakmile provedl poslední transakci, tak mu jeho banka zablokovala účet z důvodu podezřelých transakcí,“ konstatovala Skoupilová.

Ještě bude splácet

Jak se později ukázalo, finanční částka, kterou muž obdržel, byla půjčka od nebankovní společnosti sjednaná na jeho jméno. Muž tedy nejenže přišel o peníze, ale navíc bude muset také celou částku ještě sám splácet.

„Případ prověřujeme pro podezření spáchání přečinu podvodu, za který dle trestního zákoníku hrozí až pět let za mřížemi,“ doplnila policejní mluvčí.

Česká bankovní asociace (ČBA) loni zaznamenala zvýšený počet kybernetických útoků zaměřených na klienty bank, konkrétně eviduje 65,8 tisíce napadených lidí, což je ve srovnání s předchozím rokem o třetinu více.

Dobrou zprávou je aspoň to, že se snižuje škoda způsobená jednomu člověku. Loni dosáhla 16 170 korun, předloni to bylo 20 741 Kč.

Podvodníci si hrají na novináře

Uživatelé by se měli mít na pozoru před různými investičními podvody, ve kterých útočníci zneužívají jméno zpravodajského serveru Novinky.cz. Na snadné výdělky lákají podvodníci zpravidla v souvislosti se známými osobnostmi. V posledních měsících se objevily například falešné články s prezidentem Petrem Pavlem či moderátorem Janem Krausem.

Jde nicméně o typický phishingový podvod, kdy se útočníci snaží pod vidinou snadného zisku z lidí vylákat peníze. Podvod je to ale poměrně propracovaný, všechny odkazy ve falešném článku vedou na další podvodný web.

Aby důvěřivce kyberzločinci co nejvíce zmátli, nechtějí po něm v některých případech vyplňovat okamžitě čísla kreditních karet ani odesílat žádné peníze. Vše začíná registrací na dané platformě, načež uživatele bude kontaktovat správce platformy. Teprve s jeho pomocí jsou pak z důvěřivců vylákány peníze. Nemusí ho přitom kontaktovat pouze e-mailem, ale klidně i telefonicky.

Poradíme, na co si dát pozor a jak nesednout podvodníkům na lep, a to v dříve uveřejněném článku.

Podvodníci dosáhli na další úroveň. Falešný článek zmate i zkušené uživatele

Bezpečnost

Výběr článků

Načítám