Článek
„DDoS útoky tu s námi budou neustále a týkají se úplně všech firem a institucí. Útok ani nemusí být součástí nějaké války, ale může si jej objednat například konkurence či odmítnutý dodavatel. Rozvinul se s nimi totiž čilý obchod, takže útočník ani nepotřebuje žádné technické znalosti či vlastní infrastrukturu, prostě si jej koupí jako službu,“ uvedl spolumajitel ComSource Jaroslav Cihelka.
Útoky na firmy a instituce v ČR mířily ze 184 zemí. Do popředí se posouvá Asie. Ta již druhý měsíc po sobě kraluje žebříčku intenzity útoků, který předtím dlouhodobě vedla Evropa, ukazují data. Z pohledu zemí bylo nejvíce útoků z Ruska, na druhém místě se umístila Brazílie následovaná USA. Nejintenzivnější útoky pak směřovaly z Vietnamu.
Celkový objem odfiltrovaného škodlivého provozu se v srpnu v porovnání s předchozím měsícem lehce snížil, i tak byl ale dvojnásobný oproti červnu. V rekordním březnu byl nicméně objem zablokovaných škodlivých dat mnohonásobně vyšší, vyplývá ze statistik.
Litva, Itálie i Polsko. Proruští hackeři mají po Česku na mušce další cíle
„S DDoS útokem se setkala téměř každá významnější firma. V posledních měsících se nicméně aktivity hackerů soustřeďují na více sofistikované útoky, které mohou oběti více poškodit. Příkladem může být Ředitelství silnic a dálnic, jež se z napadení vyděračským ransomwarem vzpamatovávalo několik měsíců,“ řekl technický ředitel e-shopu Astratex Martin Rogozný.
Podle ředitele divize Medical Soulutions softwarové firmy OR-CZ Michala Mačáta jsou hackerské útoky v Česku časté také proti školám, zdravotnickým zařízením a nemocnicím. „Často znamenají zastavení provozu, odložení operací, rychlý převoz akutních pacientů do jiné nemocnice. Mnohdy se jedná o ransomware, který zašifruje data na nemocničních serverech a přístrojích. Následky jsou často v milionech korun. Je proto potřeba modernizovat zařízení a digitální prostředí mít zabezpečené a chráněné. Všechny operační systémy musí být podporované a aktuální,“ dodal.
Policie letos do konce srpna zaznamenala celkem 12 083 skutků spáchaných v kybernetickém prostoru. V roce 2021 to bylo jen 1957 incidentů.
Co je DDoS
Útok DDoS (Distributed Denial of Service) má vždy stejný scénář. Stovky tisíc počítačů začnou přistupovat v jeden okamžik na konkrétní server.
Ten zpravidla nezvládne tak vysoké množství požadavků zpracovat a spadne. Pro běžné uživatele se pak takto napadená webová stránka tváří jako nedostupná.