Článek
Pravidelné statistiky dokládají, že lidé důležitost hesel neustále podceňují. Naposledy kyberbezpečnostní společnost SafetyDetectives sestavila z 18 milionů uniklých hesel statistiku 30 těch nejrozšířenějších.
A výsledky jsou opět alarmující, nejčastěji totiž lidé stále používají jednoduché číselné kombinace, jako je 123456 nebo 123456789.
30 nejhloupějších hesel, která lidé používají na internetu
Bezpečné heslo by přitom mělo mít minimálně šest znaků a mělo by obsahovat číslice a ideálně velká i malá písmena. Heslo by naopak v žádném případě nemělo být tvořeno jménem uživatele, jednoduchými slovy (jako například „heslo“) nebo pouhou posloupností číslic.
O bezpečnosti hesla rozhoduje i jeho délka. Speciální programy hackerského podsvětí dokážou čtyřmístné heslo složené z číslic od nuly do devítky prolomit za dvě minuty. Výkon dvoujádrových a čtyřjádrových procesorů totiž dovolí za jednu sekundu prověřit na běžné počítačové sestavě až 100 možných kombinací.
Vhodné je navíc používat pro různé služby unikátní hesla. Pokud totiž dojde k úniku databáze s uživatelskými údaji z nějaké služby a používáte pouze jedno heslo, riskujete, že hackeři získají přístup i k vašim dalším účtům.
Vymýšlet ale neustále nová a nová hesla nemusí být pro řadu jedinců vůbec jednoduché, obzvláště když počet internetových služeb, ke kterým s přihlašujeme, neustále roste. Právě proto jsme nechali umělou inteligenci ChatGPT navrhnout 10 hesel – zadání bylo relativně jednoduché, chtěli jsme co největší bezpečnost, ale zároveň i snadnou zapamatovatelnost.
Níže uvedený přehled hesel nemusí nutně sloužit k tomu, abyste si vybrali nové heslo, ale spíše jako nápověda k tomu, jak se dají skutečně bezpečná hesla vytvářet.
1. B3zp3cN0st!
Toto heslo obsahuje kombinaci velkých a malých písmen, číslic a speciálních znaků, což ho činí velmi bezpečným.
2. Str0ngP@ss!
Silné heslo s kombinací číslic, písmen a speciálních znaků.
3. #SécuR1tY&Me
Kombinace velkých a malých písmen, speciálních znaků a číslic.
4. P@ssw0rdPr0tect!
Dlouhé heslo s kombinací všech potřebných prvků pro bezpečnost.
5. J3d1n3B3zp3čn0st
Kreativní kombinace číslic, písmen a speciálních znaků.
6. @Bezp3cN0st2023
Heslo, které zahrnuje aktuální rok a všechny potřebné znaky.
7. Ch@ll3ng3M3&Now
Motivační heslo s různými typy znaků.
8. Pr0tect!ngMyEm@il
Kombinace slov a speciálních znaků pro silné heslo.
9. 5@f3&Secur3M3
Kombinace číslic, písmen a speciálních znaků.
10. Cyb3rPr0t3ct10n!
Kreativní a bezpečné heslo s různými typy znaků.
Fenomén jménem ChatGPT
Umělá inteligence se dostala do středu pozornosti s rozvojem ChatGPT. Tento chatovací systém dokáže generovat různé texty včetně článků, esejí, vtipů a poezie na základě jednoduchých dotazů. ChatGPT se učí odpovídat na podněty uživatelů a podobně jako lidé se učí na základě velkého množství dat.
V květnu 2024 byl zpřístupněn pokročilejší model umělé inteligence GPT-4o. Ten je schopen poskytovat bezpečnější a užitečnější odpovědi a připravit půdu pro šíření technologií podobných lidem. Zvládá simulovat i emoce.
Webovou aplikaci nabízí OpenAI zdarma, v placené verzi ale můžete systém využívat i ve chvíli, kdy je velmi zatížen. Ostatní musí čekat na uvolnění kapacity. Předplatné, které nabízí i další výhody, vyjde případné zájemce na 20 dolarů měsíčně, tedy v přepočtu zhruba na 480 Kč.
Za ChatGPT stojí start-up OpenAI, který financuje společnost Microsoft.