Hlavní obsah

Nechala se zlákat výhrou. Podvodník jí do hodiny vybral účet

Na výhru v soutěži se nechala nalákat padesátiletá žena z Mohelnice na Šumpersku. Na důvěřivost ovšem doplatila. Podvodník, který z ní vymámil potřebné údaje, jí vybral peníze z účtu. Novinky o případu informovala policejní mluvčí Miluše Zajícová.

Foto: Miloslav Hradil, Novinky

Ilustrační foto

Článek

Ženu podle ní minulý týden zkontaktoval na sociální síti neznámý pachatel a informoval ji, že vyhrála v soutěži. „Získal od ní telefonní číslo, datum narození a údaje k její platební kartě. Po sdělení těchto informací netrvalo ani hodinu a podvodník z jejího účtu odčerpal částku přes 90 tisíc korun,“ konstatovala mluvčí.

Nešťastnice poté přišla na obvodní oddělení Policie ČR v Mohelnici a službu konajícím policistům sdělila, že byla podvedena. „Případ prověřujeme pro dva trestné činy související s internetovou kriminalitou,“ dodala Zajícová.

Myslela, že ji budou vyplaceny sociální dávky. Naletěla podvodníkovi

Krimi

Kyberkriminalita na vzestupu

Policie již zkraje letošního roku varovala, že kyberkriminalita v Česku je na vzestupu. „V roce 2023 policie registrovala 19 592 trestných činů, které byly spáchány v prostředí internetu. Je to o tisíc skutků více než v roce 2022. Trestná činnost v kyberprostoru každoročně narůstá a tvoří již téměř 11 % z celkové registrované kriminality v České republice,“ konstatoval Ondřej Penc z odboru prevence Policejního prezidia ČR.

Zmiňovaná čísla samozřejmě zahrnují také podvody, které se soustředí na vylákání finančních prostředků. Kyberšmejdi nemusí přitom útočit pouze přes e-mail a SMS, ale klidně také prostřednictvím telefonních hovorů či reklam na sociálních sítích.

Rada, jak nenaletět, je jednoduchá. „Nevěřte cizím lidem a v případě obavy o své finance si své pochybnosti ověřte u své banky nebo na oficiální telefonní lince, kterou si uložte do svého telefonu,“ doporučila mluvčí jihočeské policie Jaromíra Nováková s tím, že podvodníci zneužívají důvěřivosti lidí.

Podvodníci si hrají na novináře

Uživatelé by se měli mít na pozoru před různými investičními podvody, ve kterých útočníci zneužívají jméno zpravodajského serveru Novinky.cz. Na snadné výdělky lákají podvodníci zpravidla v souvislosti se známými osobnostmi. V posledních měsících se objevily například falešné články s prezidentem Petrem Pavlem či moderátorem Janem Krausem.

Jde nicméně o typický phishingový podvod, kdy se útočníci snaží pod vidinou snadného zisku z lidí vylákat peníze. Podvod je to ale poměrně propracovaný, všechny odkazy ve falešném článku vedou na další podvodný web.

Aby důvěřivce kyberzločinci co nejvíce zmátli, nechtějí po něm v některých případech vyplňovat okamžitě čísla kreditních karet ani odesílat žádné peníze. Vše začíná registrací na dané platformě, načež uživatele bude kontaktovat správce platformy. Teprve s jeho pomocí jsou pak z důvěřivců vylákány peníze. Nemusí ho přitom kontaktovat pouze e-mailem, ale klidně i telefonicky.

Poradíme, na co si dát pozor a jak nesednout podvodníkům na lep, a to v dříve uveřejněném článku.

Vyděračské viry se nejčastěji šíří nezáplatovanými dírami a e-maily

Bezpečnost

Související články

Kyberšmejdi kradou identity stále častěji

Kyberšmejdi kradou identity stále častěji, slouží jim totiž k následným útokům. V loňském roce se tak ukradené identity staly historicky vůbec poprvé...

Výběr článků

Načítám