Článek
Útočníci se zpravidla v podvodných zprávách vydávají za pracovníky nějaké přepravní služby, například DHL. Uživatele informují o doručení zásilky s tím, že bližší informace nalezne v uvedeném odkazu.
Podobné sledování zásilek není nijak výjimečné, a tak je možné, že se i obezřetnější uživatelé nechají napálit. Po kliknutí na odkaz jsou vyzváni k instalaci obslužné aplikace – a právě v tom je kámen úrazu. Pokud to udělají, nevědomky si nainstalují do svého zařízení malware Flubot.
Droppery nepřestávají strašit. Jde stále o nejrozšířenější hrozbu
Tento nezvaný návštěvník zcela ovládne napadené zařízení, útočníci tak mohou získat kompletní přístup k uloženým datům i jednotlivým aplikacím – například i k internetovému bankovnictví.
„Operátoři nasazením bezpečnostních opatření sice dokážou část škodlivého provozu z ciziny blokovat, nicméně závadné SMS často posílají samotné napadené telefony, do jejichž komunikace nemohou zasahovat. Vyzýváme proto zákazníky především k velké obezřetnosti,“ varoval Jiří Grund, výkonný ředitel APMS.
Šíří se především v zahraničí
Podvodné SMS zprávy byly zachyceny především ve Velké Británii, vyskytly se už ale také v Německu, Maďarsku, Itálii, Polsku a ve Španělsku. Podle Grunda je tedy velká pravděpodobnost, že virus již je i v České republice.
Obezřetnost při otevírání jakýchkoliv odkazů prostřednictvím SMS zpráv je tedy namístě. Uživatelé by rozhodně neměli instalovat žádné aplikace, na které získají odkaz prostřednictvím textové zprávy od neznámého odesílatele.