Hlavní obsah

Myslel si, že mu radí s investicí Babiš. Senior přišel o úspory

Litovel

I přes řadu varování přinášejí podvodná videa, takzvané deepfaky, kyberšmejdům dál zisky. Obětí se stal i 66letý muž z Olomoucka. Ten uvěřil, že mu na videu s výhodnými investicemi do kryptoměn radí šéf hnutí ANO Andrej Babiš, toto video ale bylo upravené. Novinky o případu v pondělí informovala policejní mluvčí Ivana Skoupilová.

Podvodné video s Andrejem BabišemVideo: Novinky

Článek

Senior se podle ní svěřil se svým příběhem policistům v Litovli. „Uvedl, že koncem února zareagoval na video se známým českým politikem, který na něm propagoval investice do kryptoměn,“ uvedla mluvčí.

Muž podle ní následně klikl na odkaz, který jej přesměroval na internetové stránky. Na nich byl vyzván k zaplacení registračního poplatku ve výši šesti tisíc korun, který uhradil. Po zaplacení poplatku jej kontaktoval údajný makléř, který jej za účelem registrace a případné investice přiměl k instalaci programu AnyDesk.

Senior se domníval, že mu s investicí radí Babiš. Přišel o milion

Krimi

„Prostřednictvím vzdáleného přístupu podvodník provedl registraci účtu na jedné krypto burze a následně seniora přiměl k zaplacení poplatků pro odblokování vyplacení částky 20 tisíc euro. Senior tak proto postupně poslal přes 320 tisíc korun,“ konstatovala Skoupilová.

Jelikož nedošlo k údajnému odblokování uvedené částky a makléř přestal komunikovat, pojal senior podezření, že se stal obětí podvodníka, a obrátil se na policii. „Policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu podvodu, za který hrozí dle trestního zákoníku až pět let za mřížemi,“ doplnila policejní mluvčí.

„Nikdy neinstalujte do počítače nebo telefonu jakékoliv programy a aplikace na žádost neznámé osoby. Dále apelujeme na občany, aby si vždy důkladně ověřovali pravost informací. V dnešní době umělé inteligence musíme být ostražitější a nevěřit všemu, co vidíme,“ dodala Skoupilová.

Foto: repro Facebook

Falešný Babiš slibuje lidem pohádkové zbohatnutí

Babiš i prezident

Novinky.cz již dříve varovaly, že se v Česku podobná deepfake videa masivně šíří prostřednictvím sociálních sítí, nejčastěji jako reklama. Deepfake je zdánlivě reálný obraz, zvuk nebo video vytvořené umělou inteligencí. Na pravdě se ovšem tento materiál nezakládá.

V uplynulých týdnech se podobná deepfake videa objevila například s předsedou hnutí ANO Andrejem Babišem či prezidentem Petrem Pavlem. Na sítích řádil také falešný místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček.

Přestože v těchto podvodech vystupuje pokaždé někdo jiný, jde v podstatě o stejný koncept kyberšmejdů, jak vytáhnout z důvěřivců peníze.

Podvodné video s českým prezidentem Petrem PavlemVideo: Novinky

V podstatě jde o evoluci falešných novinářských článků, které zaplavovaly sociální sítě v uplynulých letech. Ty se objevily také pod hlavičkou zpravodajského portálu Novinky.cz, kyberšmejdi zkopírovali jeho vzhled i logo.

Falešní novináři ve svých článcích taktéž vyzývali k investicím pod hlavičkou známých osobností a politiků, načež slibovali pohádkové zbohatnutí. Aktuální vlna podvodných videí povyšuje prakticky na chlup stejný podvod na úplně novou úroveň. Po kliknutí na odkaz ve videu ale už podvod pokračuje úplně stejně, jako přes kopírák. Nejprve chtějí kyberšmejdi od důvěřivců kontaktní údaje, aby je mohli údajně zaregistrovat.

Aby důvěřivce kyberzločinci co nejvíce zmátli, nechtějí po něm v některých případech vyplňovat okamžitě čísla kreditních karet ani odesílat žádné peníze. Vše začíná registrací na dané platformě, načež má uživatele kontaktovat správce platformy. Teprve s jeho pomocí jsou pak z důvěřivců vylákány peníze. Nemusí je přitom kontaktovat pouze e-mailem, ale klidně i telefonicky.

Uživatelé by neměli v žádném případě své osobní informace do registračního formuláře vyplňovat. Pokud tak učiní, měli by se vyvarovat následné komunikace se správcem platformy a odesílání jakýchkoli finančních prostředků.

V galerii níže naleznete ukázky dalších podvodných článků, které se v posledních měsících objevily na síti. Některé jsou zdařilejší, jiné kopírují pouze logo serveru Novinky.cz. Nejčastěji se podvodné články šíří jako reklama na sociálních sítích.

Nejen Babiš. Na sítích se snaží obrat důvěřivce i falešný prezident Pavel

Bezpečnost

Související články

Výběr článků

Načítám