Článek
Zatímco na konci letních prázdnin dosahoval Agent.GKE podílu mezi ostatními hrozbami jen okolo čtyř procent, v listopadu se poprvé vyhoupnul do první trojky nejrozšířenějších hrozeb na Androidu s podílem 6,39 %.
V uplynulém měsíci – podle zatím nejnovějších statistik Esetu – však počet detekcí ještě stoupl na 8,02 %. To stačilo na druhou příčku v žebříčku nejrozšířenějších hrozeb pro platformu Android, v podstatě tak nyní Agent.GKE stojí za každým 12. zachyceným útokem na mobilní platformu od Googlu.
Za každým 10. útokem na mobily v Česku stojí jediný virus
Jako obálka
Agent.GKE patří mezi tzv. droppery. „Ty útočníci využívají, protože jedním škodlivým kódem vlastně zamaskují další,“ varoval Martin Jirkal, vedoucí analytického týmu v pražské pobočce Esetu.
„Dropper si můžete představit jako obálku, která v sobě schová další malware. Právě proto na sebe droppery často berou podobu her. Útočníci vědí, že uživatelé hry, které jsou navíc nějak finančně výhodnější, zcela zdarma nebo jinde nedostupné, rádi stáhnou,“ konstatoval Jirkal.
V listopadu se skutečně Agent.GKE šířil jako falešná herní modifikace pro populární platformu Roblox. V prosinci ale útočníci změnili taktiku a vydávali jej za aplikaci Spotify pro přehrávání hudby.
Bezpečnostní experti zdůraznili, že na falešné aplikace mohou uživatelé nejčastěji narazit v méně známých obchodech třetích stran. „Proto bych uživatelům rozhodně doporučil stahovat aplikace pouze z důvěryhodných a oficiálních zdrojů, například z obchodu Google Play,“ vysvětlil Jirkal.
Sofistikované škodlivé kódy
Podle něj jsou droppery velmi sofistikované kódy, které se snaží vyhnout odhalení. Právě proto jsou tak nebezpečné. „Jednotlivé droppery mají velké množství verzí a rychle se mění, to proto, aby se dokázaly co nejefektivněji skrýt před detekčními nástroji,“ upozornil bezpečnostní expert.
Tento nezvaný návštěvník může sloužit jako obálka k doručení prakticky jakéhokoliv dalšího škodlivého kódu – například špionážních trojských koňů či vyděračských virů, které uzamknou zařízení a zašifrují všechna uložená data. Za jejich zpřístupnění pak útočníci požadují výkupné. Ani po jeho zaplacení však uživatelé nemají jistotu, že se ke svým datům opravdu dostanou.
Jak zabezpečit počítač i mobil před hackery a viry
Tablet, chytrý telefon či nový počítač. To jsou dárky, které udělaly řadě tuzemských uživatelů radost pod vánočním stromkem. Aby radost z nové elektroniky hned nezkazili počítačoví piráti, je vhodné je proti kybernetickým nájezdníkům chránit.
Žebříčky nejrozšířenějších škodlivých kódů zpravidla obsahují stále stejná jména. Z toho by se dalo usuzovat, že kyberzločinci neprogramují žádné další hrozby. Realita je ale úplně jiná, internetem kolují každý den statisíce nezvaných návštěvníků, kteří spoléhají na důvěřivost lidí či slabiny systému.
Nebezpečí číhá na uživatele nejčastěji na internetu. Stejně tak se ale nezvaní návštěvníci mohou ukrývat na přenosných médiích, jako jsou nejrůznější externí disky a USB flashky. Zabezpečit je tedy vhodné jakékoli zařízení i ve chvíli, kdy není připojeno k internetu.
Obzvláště to platí o chytrých telefonech a tabletech, které se objevují v tuzemských domácnostech stále častěji. Řada lidí si přitom ani neuvědomuje, že tato mobilní zařízení mohou být napadena úplně stejně jako klasické počítače. Jak zařízení bránit, se dozvíte v našem dřívějším článku.