Článek
„Třiatřicetiletého muže zaujal v půli března inzerát nabízející bagr k prodeji. S inzerujícím se telefonicky domluvil na tom, že mu bagr týden podrží s podmínkou, že musí složit zálohu předem. Rezervační poplatek činil padesát tisíc korun,“ uvedl policejní mluvčí Radomír Šiška.
Podle domluvy obdržel fiktivní zálohovou fakturu, na které bylo uvedeno číslo účtu, kam má peníze odeslat. Obratem zaslal neznámému muži zprávu o potvrzení platby. Na další dotazy ohledně dodání pracovního stroje již prodávající nereagoval a od té doby bylo číslo nedostupné.
„Pachateli tak v případě dopadení hrozí za trestný čin podvodu až dvě léta za mřížemi, zákaz činnosti nebo propadnutí věci,“ uzavřel Radomír Šiška.
Češi už přišli o stamiliony
Pro podvodníky jsou bazary doslova zlatý důl. „V posledních letech jsme svědky razantního nárůstu kriminality páchané v kybernetickém prostoru, konkrétně jde zejména o podvodné jednání. Útoky pachatelů jsou čím dál sofistikovanější a častější,“ varoval Ondřej Kapr, rada odboru hospodářské kriminality Policejního prezidia ČR.
Ten připustil, že v poslední době počet inzertních či bazarových podvodů stoupá. Dle odhadů Policie ČR se finanční škody spojené s těmito typy podvodů pohybují v řádech stamilionů korun.
A jak takový podvod na internetovém bazaru vlastně probíhá? „První scénář probíhá tak, že scammer zveřejní na internetovém bazaru inzerát o prodeji zboží a čeká, až se mu někdo ozve. Poté lovec oběti zašle v podvodné SMS zprávě nebo e-mailu odkaz na falešnou webovou stránku, kde má oběť provést platbu za zboží,“ popsal průběh podvodu Radek Jizba, expert z výzkumného týmu pražské pobočky antivirové společnosti Eset.
„Po vyplnění údajů útočníci okradou oběť o částku za zboží. Případně se lovec pokusí od oběti zjistit údaj o zůstatku na jejím bankovním účtu a následně se pokusí ukrást právě tuto částku,“ doplnil Jizba.