Článek
Podle oficiálního prohlášení Mastercardu tato akvizice „posílí schopnosti společnosti v oblasti detekce a prevence kybernetických útoků“, které v poslední době nabírají na intenzitě a sofistikovanosti. „Tato akvizice nám umožní lépe a rychleji analyzovat kybernetické hrozby a zároveň na ně efektivněji reagovat,“ uvedla firma v tiskové zprávě.
Mastercard již nějakou dobu úzce spolupracuje s Recorded Future na vývoji služeb, které by umožnily finančním institucím lépe předpovídat a identifikovat hrozby související s platebními kartami. Od spuštění této služby na začátku roku se podle Mastercardu zdvojnásobila rychlost identifikace případů zneužití karet, což významně přispělo ke snížení rizika finančních ztrát.
Zkoušejí to přes Prachaře a Krause. Takhle důvěřivce oškubou
Recorded Future má více než 1900 zákazníků ze 75 zemí světa, a to včetně vládních organizací ze 45 států. Díky této globální přítomnosti má Mastercard možnost rozšířit své působení na poli kyberbezpečnosti nejen v soukromém sektoru, ale i v oblasti vládních služeb.
Insight Partners, současný vlastník Recorded Future, získal kontrolní podíl v této společnosti již v roce 2019, kdy investoval více než 780 milionů dolarů (17,68 miliardy Kč). Podle plánu by měla být akvizice dokončena během prvního čtvrtletí příštího roku.
Atraktivní cíl pro hackery
V současném digitálním věku se zvyšuje riziko kybernetických útoků. Mastercard je přitom pro kyberšmejdy atraktivním cílem, protože ročně zpracovává transakce v hodnotě devíti bilionů dolarů (203,97 bilionu Kč).
Rychlý rozvoj nových technologií s sebou přináší i nová bezpečnostní rizika, jako jsou útoky hackerů či škodlivého softwaru, známého jako ransomware. Tento druh malwaru zašifruje data obětí a poté požaduje výkupné za jejich obnovení.
Spam v Česku dosahuje nových výšin, nevyžádaná pošta tvoří už 95 % všech e-mailů
Vzhledem k tomu, že útočníci neustále hledají nové a sofistikovanější způsoby, jak zneužívat moderní technologie, Mastercard aktivně investuje do AI nástrojů, aby mohl efektivněji detekovat podvody s platebními kartami a ochránit své klienty.
Útoků na klienty českých bank přibylo
Česká bankovní asociace (ČBA) zaznamenala letos zvýšený počet kybernetických útoků zaměřených na klienty bank. V meziročním srovnání jde o 37procentní nárůst. Jen za prvních sedm měsíců tohoto roku se stalo obětí hackerských útoků 49 436 klientů.
Škody způsobené kyberšmejdy dosáhly dechberoucích 845 milionů korun, což je o devět procent více než ve stejném období loňského roku. Přesto se průměrná výše škody na jednoho klienta meziročně snížila z loňských 21 439 Kč na současných 17 083 Kč.
Tento pozitivní vývoj přičítá ČBA zejména zvýšené edukaci veřejnosti o rizicích kybernetických podvodů. „Banky dlouhodobě investují do ochrany svých klientů a do prevence odhalování podvodů. Umělá inteligence se stává stále důležitějším nástrojem, který nám pomáhá rychle a efektivně identifikovat hrozby a minimalizovat jejich dopady,“ prohlásil prezident asociace Jan Juchelka.
Zdůraznil však, že umělou inteligenci (AI) stále častěji zneužívají také kyberšmejdi, kteří ji využívají k vytváření stále sofistikovanějších podvodů. Novinky.cz například v minulosti opakovaně varovaly před deepfaky, tedy podvodnými videi vytvořenými AI, která lákají z důvěřivců peníze.