Hlavní obsah

Martin Hofmann a recept na instantní bohatství? To jen podvodníci tahají z lidí peníze

Praha

Především skrze sociální sítě se začal šířit falešný článek, ve kterém podvodníci zneužívají logo zpravodajského serveru Novinky.cz. Tvrdí v něm, že herec Martin Hofmann přišel na recept na instantní bohatství. Ve skutečnosti ale chtějí jen oškubat důvěřivce.

Foto: pro Novinky.cz Martin Hofmann

Podvodný článek s hercem Martinem Hofmannem

Článek

„Nemusíte pracovat, abyste dosáhli bohatství. Jakmile se naučíte tento koncept a pochopíte ho, peníze si k vám najdou cestu mnohem snáze,“ stojí v podvodném článku, který se tváří jako rozhovor mezi Martinem Hofmannem a Karlem Šípem.

Celý falešný článek totiž pojednává o údajném novém dílu Všechnopárty, kterou moderuje právě Šíp. V jeho pořadu měl Hofmann prozradit recept na instantní bohatství, načež se televize údajně rozhodla celý díl stáhnout.

Zkoušejí to přes Prachaře a Krause. Takhle důvěřivce oškubou

Bezpečnost
Foto: pro Novinky.cz Martin Hofmann

Podvodný článek s hercem Martinem Hofmannem

Ve skutečnosti se ale nic takového nestalo a žádný pořad z televizního vysílání vyřazen nebyl. Podvodníci si neověřili ani to, že Všechnopárty vysílá Česká televize, a nikoliv TV Prima, jak tvrdí podvodný článek, který zneužívá logo zpravodajského serveru Novinky.cz.

Pikantní na tom je, že podvodný článek objevil na sítích sám Hofmann. „Nechci si představit, že tohle přiměje kohokoli, kdo je důvěřivý nebo má slabou rozlišovací schopnost, tam poslat peníze. A vím, že v jiných případech se to už stalo,“ řekl Novinkám herec.

„Spojení mého obličeje a ukradené značky Novinek s tímto můžu považovat za pouhou nehoráznou drzost a mávnout nad tím rukou, nicméně na to beztak máme společně upozornit,“ řekl Hofmann.

Podvodníkům jde jen o peníze

V minulém měsíci Novinky.cz upozornily na podvodný článek, který však zneužíval herce Jakuba Prachaře. A šlo prakticky o totožný způsob podvodu, útočníkům šlo opět o peníze.

„Během živého vysílání s Jakub Prachařem se stal skandál, když tento muž omylem odhalil své tajemství. Mnoho lidí si všimlo Jakuba prohlášení a začalo posílat zprávy v průběhu vysílání. Program byl ale přerušen telefonátem z Národní banky, která požaduje, aby byl investiční program ihned ukončen,“ tvrdí kyberšmejdi v podvodném článku.

Foto: Novinky

Podvodné stránky imitující vzhled Novinek

Jeho prostřednictvím se snaží napálit důvěřivce, kterým tvrdí, že mají jednu z posledních možností, jak výhodně investovat do kryptoměn prostřednictvím platformy Bitcoin UP. Samozřejmě jde o typický phishingový podvod, kdy se útočníci snaží pod vidinou snadného zisku ve skutečnosti z lidí vylákat peníze. Podvod je to nicméně poměrně propracovaný.

Aby důvěřivce kyberzločinci co nejvíce zmátli, nechtějí po nich v některých případech vyplňovat okamžitě čísla kreditních karet ani odesílat žádné peníze. Vše začíná registrací na investiční platformě, načež uživatele má kontaktovat její správce. Teprve s jeho pomocí jsou pak z důvěřivců vylákány peníze. Nemusí je přitom kontaktovat pouze e-mailem, ale klidně i telefonicky.

Uživatelé by neměli v žádném případě své osobní informace do registračního formuláře vyplňovat. Pokud tak učiní, měli by se vyvarovat následné komunikace se správcem platformy a odesílání jakýchkoli finančních prostředků.

V galerii níže naleznete ukázky dalších podvodných článků, které se v posledních týdnech objevily na síti. Některé jsou zdařilejší, jiné kopírují pouze logo serveru Novinky.cz. Nejčastěji se podvodné články šíří jako reklama na sociálních sítích.

Blokace není snadná

Podobné falešné články se zobrazují na různých zahraničních internetových doménách. Na podvodné odkazy můžete narazit dokonce i na facebooku, ve vyhledávání googlu či na youtubu. Kyberšmejdi si jejich propagaci jednoduše zaplatí jako reklamu.

Využívají přitom toho, že tyto internetové platformy působí po celém světě. Reklamu si tak zakoupí někde v zahraničí, kde českému textu nikdo nerozumí, a nemůže se tedy snadno odhalit, že se jedná o phishingový podvod.

Kvůli tomu, že se neustále mění internetové domény, na kterých jsou podvodné články umístěny, zpravidla nepomáhá ani nahlašování falešných reklam poskytovatelům služeb. Totožná reklama se jednoduše objeví znovu, akorát na jiných internetových stránkách.

Řešením je samozřejmě blokace podvodných domén, ale ty přibývají zpravidla rychlejším tempem, než jsou zakazovány. Podvodníci mohou relativně snadno zřídit klidně i stovky podvodných domén každý den. To je hlavní důvod, proč se falešné internetové stránky s investičními radami šíří internetem jako lavina.

Proč kyberšmejdi zneužívají vzhled serveru Novinky.cz?

Důvod, proč kyberšmejdi používají vzhled a logo zpravodajského serveru Novinky.cz, je vcelku prostý. Snaží se tak vzbudit u lidí pocit důvěry velkého média, načež jim naservírují „zaručené investiční rady“.

Design serveru Novinky.cz je imitován vcelku zdařile, což může i jinak ostražité uživatele zmást. Pozornější čtenáři si však mohou všimnout, že v adresním řádku internetového prohlížeče je úplně jiná doména nebo že odkazy na jednotlivé rubriky v záhlaví podvodné zprávy vůbec nefungují.

Je tedy zřejmé, že jde o jednoúčelově vytvořenou stránku, která má za úkol důvěřivce navnadit, a právě značka Novinek má přispět k tomu, aby zpráva působila důvěryhodně.

Důvěryhodnost se snaží kyberzločinci zvýšit i připojením falešné diskuse s hromadou spokojených zákazníků, kteří již z nového zákona profitují.

Kariéra Jana Krause visí na vlásku, vymýšlí si kyberšmejdi. Důvěřivce oškubou

Bezpečnost
Související témata:
Martin Hofmann

Související články

Výběr článků

Načítám