Článek
Za zkratkou IoT (Internet of Things, česky internet věcí) se ukrývá označení pro chytré přístroje, které jsou schopny připojovat se na internet a komunikovat mezi sebou prostřednictvím této celosvětové počítačové sítě.
Typicky jde například o zařízení, která umožňují sledování či ovládání některých funkcí na dálku. Připojit se k nim je možné prostřednictvím chytrého telefonu nebo počítačového tabletu přes internet, i když je uživatel na druhém konci planety.
Celosvětovou počítačovou síť mohou tímto způsobem využívat nejrůznější rekordéry, meteorologické stanice, ale klidně také chytré žárovky, u kterých je možné upravovat teplotu světla.
Právě na nejrůznější IoT zařízení nicméně stále častěji útočí zmiňovaný Echobot. Ten byl objeven letos v květnu, v srpnu byl nicméně nejaktivnější. Za zmiňované čtyři měsíce zneužil více než pět desítek různých zranitelností.
„Echobot byl poprvé detekován v polovině května a jedná se o novou variantu nechvalně známého IoT botnetu Mirai. Vidíme jeho prudký vzestup, protože zneužívá více než 50 různých zranitelností. Echobot měl dopad na 34 % společností po celém světě, což ukazuje, jak je důležité, aby organizace měly nejnovější záplaty a aktualizace pro sítě, software i IoT zařízení,“ doplnil Peter Kovalčík, šéf našeho regionu ve společnosti Check Point.
Emotet opět na scéně
Podle něj byla v uplynulých týdnech opět aktivní útočná infrastruktura botnetu Emotet, která byla před dvěma měsíci odstavena. „Emotet byl největší botnet fungující v první polovině roku 2019,“ připomněl Kovalčík.
„I když ještě nebyly detekovány žádné masivní kampaně, je pravděpodobné, že bude Emotet brzy použit ke spuštění spamových kampaní,“ předpověděl bezpečnostní expert.