Článek
Ministerstvo apelovalo na školy, aby zajistily bezpečné prostředí pro videokonference. Zároveň doporučilo, aby vedení školy poučilo žáky, že nemají nikomu poskytovat své přihlašovací údaje.
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) již vypracoval sérii doporučení k zajištění bezpečnosti videokonferencí. „Jelikož se množí zprávy například o narušování online výuky na školách, rozhodli jsme se připomenout naše materiály, které uživatelům i IT správcům pomohou nastavit bezpečné prostředí pro videokonference bez ohledu na to, zda jde o firemní poradu, nebo školní přednášku. Tyto materiály jsou zdarma a použitelné prakticky kýmkoli,“ vysvětlil Jiří Táborský, vedoucí oddělení komunikace NÚKIB.
Hackeři se ve velkém zaměřují na nezaměstnané
„Jednání narušitelů vyučovacích hodin považujeme za velice nezodpovědné a znevažující nejen práci učitelů, ale také samotných žáků. Důrazně na ně apelujeme, aby se takového jednání, a to zejména v současné nelehké době, zdrželi. Doporučili jsme školám, aby poučily žáky a studenty o tom, že nemají poskytovat své přihlašovací údaje třetím stranám,“ podotkla Aneta Lednová, mluvčí ministerstva školství s tím, že další informace o bezpečném vyučování se mohou školy dozvědět také v příručkách NÚKIB.
Konkrétně NÚKIB vypracoval následující materiály: Videokonference bezpečně, Bezpečná práce na dálku – doporučení pro firmy i zaměstnance a Bezpečnostní standard pro videokonference. Všechny jsou dostupné online.
Výuka ve všech školách s výjimkou mateřských a speciálních se kvůli rostoucímu počtu nakažených covidem-19 koná od 14. října na dálku. Na příští týden jsou ale kvůli rostoucímu počtu nakažených koronavirem naplánovány prodloužené podzimní prázdniny, výuka online tedy probíhat nebude.