Hlavní obsah

Kyberšmejdi zkouší napálit klienty Fio banky

3:52
3:52

Poslechněte si tento článek

Na seznamu zablokovaných nebezpečných domén se objevil web m-fio.cz. Jak je z názvu patrné, podvodníci se prostřednictvím něj snažili lákat údaje z klientů Fio banky. V tuto chvíli ale už útočné phishingové stránky riziko nepředstavují.

Internetové bankovnictví Fio banky

Článek

Doménu m-fio.cz si zaregistroval někdo na jméno Mayr Markus ve středu 5. března. Registrátor uvedl jako kontakt adresu v Praze 2 a telefonní číslo registrované v Ázerbájdžánu.

Jak Novinky.cz zjišťovaly, kontaktní údaje jsou ale smyšlené. Na uvedené adrese nikdo ze sousedů o žádném Myeru Markusovi nikdy neslyšel.

To odhalilo také sdružení CZ.NIC, které je správcem internetových domén s koncovkou .cz a blokuje weby na základě jasně stanovených pravidel.

Zmiňovaný web byl zablokován podle článku 17 pravidel registrace. Tak jsou blokovány domény, které porušují národní nebo mezinárodní počítačovou bezpečnost. Nejčastěji jsou takto zablokovány podvodné weby, které zneužívají kyberzločinci k phishingovým útokům.

Jakým konkrétním způsobem podvodníci doménu m-fio.cz zneužívali, sdružení neupřesnilo. Z názvů lze ale usuzovat, že šlo o podvodný web, na kterém se kyberšmejdi snažili přesvědčit důvěřivce, že je potřeba něco řešit s jejich bankovním kontem.

Dříve se prostřednictvím podobných webů snažili vylákat přihlašovací údaje k bankovním účtům.

Podvod pod hlavičkou ČNB

Novinky.cz například před časem varovaly před phishingovou kampaní pod hlavičkou České národní banky (ČNB). Již dříve byly zablokovány weby bissecurit24.cz a 24bissecurit.cz.

Útok je přitom poměrně promyšlený. „Prostřednictvím odkazu na uvedenou adresu má být veřejnost podvodně informována osobou vydávající se za pracovníka banky o existujícím riziku na běžném účtu klienta a dále o zřízení údajného ‚rezervního fondu u ČNB‘,“ varovali pracovníci banky.

Kyberšmejdi se tedy snaží přesvědčit klienty, aby převedli peníze ze svého účtu na ten rezervní. Ve skutečnosti ale samozřejmě všechny finanční prostředky skončí na účtu podvodníků.

„Pokud vám tedy někdo tvrdí, že je váš účet v ohrožení a je potřeba převést peníze, ať už do ‚rezervního fondu ČNB‘, nebo na jakýkoliv jiný účet v kterékoliv bance, jedná se o podvod,“ varovali pracovníci ČNB.

„ČNB v této souvislosti doporučuje, aby veřejnost u všech informačních sdělení, nehledě na to, zda jsou činěna telefonicky, přes webové stránky či sociální sítě, vždy důkladně zkontrolovala identitu subjektu, od kterého informace pochází,“ uzavřeli pracovníci banky.

Útoků přibývá

Na tuzemské uživatele přitom kyberšmejdi v poslední době cílí stále častěji. Jednoduše mírně upraví název domény a šíří phishingové stránky znovu a znovu. Ještě v uplynulém měsíci tak byla zablokována doména 3dbis.cz, později pak šlo o weby 3dbezpeci-24.cz, 3daktivace.cz a 3dbezpeci24.cz.

Prohlédnout si všechny zablokované domény můžete přímo na webových stránkách CZ.NIC. Jejich počet se mění i několikrát denně, sdružení seznam aktualizuje vždy jednou za hodinu.

Výběr článků

Načítám