Článek
„Zaznamenáváme masivní vlnu pokusů o podvod. Kyberšmejdi lákají z lidí údaje k účtům přes e-mail, SMS zprávy, WhatsAppem a nově prostřednictvím nahraného telefonátu. Automat v posledně jmenovaném případě po volajícímu požaduje ‚aktualizovat‘ bankovní údaje, a to pod pohrůžkou vysoké pokuty, pokud tak neučiní,“ varovala mluvčí VZP Viktorie Plívová.
Vedle falešného příslibu refundace přeplatku na pojištění či na zdravotní výdaje se podle ní jedná o zcela nový způsob vymáhání údajů. U příjemce zprávy vyvolává dojem, že je v kontaktu skutečně s VZP a že je v jeho zájmu údaje vyplnit.
Jde ale o podvod s jediným účelem: získat od důvěřivců přihlašovací údaje k bankovním účtům a připravit je o úspory.
Falešné e-maily tahají z lidí bankovní údaje. VZP je nerozesílá
„Z reakcí nejen našich klientů je zřejmé, že v posledních dnech skutečně velmi intenzivně sílí distribuce podvodných zpráv, a to všemi jmenovanými cestami. Podvodníci zneužívají předvánoční období, lákají na poměrně vysoké částky a nutí k rychlému jednání,“ konstatoval bezpečnostní ředitel pojišťovny Jan Svoboda.
Jeho jméno je v podvodných e-mailech zneužíváno také. Řada rozesílaných zpráv je jím „podepsána“ a příjemci tak mohou například po kontrole na internetu nabýt falešného dojmu, že e-mail je skutečně od Všeobecné zdravotní pojišťovny.
Zprávy se tváří oficiálně
Texty jsou téměř bezchybné, upravené jako velmi oficiální. Rozesílány jsou pod hlavičkou VZP se všemi kontakty. Slibují úhradu z různých důvodů, lákají na čím dál vyšší částky a příjemce vyzývají k rychlému jednání, respektive k přihlášení k elektronickému či mobilnímu bankovnictví, aby mu mohl být přeplatek zaslán.
„Jedná se o podvod. Žádné částky tímto způsobem nevyplácíme, od lidí nikdy nepožadujeme přihlášení k bankovnímu účtu prostřednictvím e-mailu nebo SMS. Zprávy ignorujte. Vyplněním přihlašovacích údajů riskujete, že přijdete o veškeré prostředky na účtu,“ upozornila Plívová.
Podvodníci si hrají na novináře
Uživatelé by se měli mít na pozoru před různými investičními podvody, ve kterých útočníci zneužívají jméno zpravodajského serveru Novinky.cz. Na snadné výdělky lákají podvodníci zpravidla v souvislosti se známými osobnostmi. V posledních měsících se objevily například falešné články s prezidentem Petrem Pavlem či moderátorem Janem Krausem.
Jde nicméně o typický phishingový podvod, kdy se útočníci snaží pod vidinou snadného zisku z lidí vylákat peníze. Podvod je to ale poměrně propracovaný, všechny odkazy ve falešném článku vedou na další podvodný web.
Aby důvěřivce kyberzločinci co nejvíce zmátli, nechtějí po něm v některých případech vyplňovat okamžitě čísla kreditních karet ani odesílat žádné peníze. Vše začíná registrací na dané platformě, načež uživatele bude kontaktovat správce platformy. Teprve s jeho pomocí jsou pak z důvěřivců vylákány peníze. Nemusí ho přitom kontaktovat pouze e-mailem, ale klidně i telefonicky.
Poradíme, na co si dát pozor a jak nesednout podvodníkům na lep, a to v dříve uveřejněném článku.