Hlavní obsah

Kybernetičtí šmejdi zneužívají válku na Ukrajině. Lákají z lidí peníze

Podvodníci na internetu neustále hledají cesty, jak vylákat z lidí peníze. A ani válečná vřava na Ukrajině bohužel není výjimkou, jak upozornila antivirová společnost Avast. Varovala před kybernetickými šmejdy, kteří se vydávají za Ukrajince ve finanční tísni. Jejich cílem je vylákat z důvěřivců peníze.

Foto: Miloslav Fišer, Novinky

Podvodníkům, kteří se vydávají za Ukrajince, jde čistě o peníze.

Článek

„Podobné pokusy známe už z minulosti, kdy se podvodníci zaměřovali na cestovatele v nesnázích nebo romanticky motivované podvody. Útočníci nemají žádné morální zábrany a využijí každé příležitosti získat peníze od lidí ochotných pomáhat,“ varovali bezpečnostní experti Avastu.

Lidé se mohou se smyšlenou žádostí o pomoc setkat v nevyžádaných e-mailech, na různých diskuzních fórech, ale především na sociálních sítích. Podvodníci se přitom snaží důvěřivce přesvědčit, aby jim poslali peníze prostřednictvím kryptoměn.

Zdůvodňují to přitom právě zuřící válkou, která údajně nedovoluje manipulovat s prostředky ve finančních institucích. Pravdou nicméně je, že transakce prostřednictvím kryptoměn se dají vystopovat jen velmi složitě, a tak je dopadení podvodníků následně prakticky nemožné.

„Důrazně doporučujeme neposílat nikomu peníze, obzvlášť ve formě kryptoměn. Pokud chcete pomoci lidem na Ukrajině, učiňte tak prostřednictvím důvěryhodných organizací, které v zemi operují,“ zdůraznili bezpečnostní experti.

Podvodů bude přibývat

Očekávají přitom, že podobné podvody jsou jen první vlaštovkou a že v dohledné době jich bude daleko více. V současné chvíli již antivirová společnost Eset detekuje podvodné sbírky, které jsou v anglickém jazyce a tudíž riziko, že lidé v Česku aktivitám podvodníků podlehnou, je nižší. To se ale může změnit.

„Předpokládáme absolutně amorální chování jednotlivců či malých skupin, nikoliv větších skupin nebo jiných subjektů, které těží ze současné situace a vlny solidarity, kterou krize na Ukrajině přirozeně vyvolává,“ podotkl Michal Cebák, bezpečnostní analytik společnosti Eset.

Uživatelé by tedy na doporučení bezpečnostních expertů měli mít plně aktualizovaný počítač – jak systém, tak aplikace, měli by používat kvalitní bezpečnostní software a věnovat zvýšenou pozornost nečekaným e-mailům nebo odkazům v chatu.

„Je důležité mít na paměti, že ohledně krize se bude šířit velké množství informací, čehož kyberútočníci – politicky motivovaní či nikoli – bezpochyby využijí,“ uzavřeli bezpečnostní experti Avastu.

Související témata:

Související články

Výběr článků

Načítám