Článek
Tato technologie je schopna rozlišovat dokonce i mezi hláskami „b“, „p“ a „m“, které přitom při vyslovování vypadají takřka totožně.
Kromě vyšetřování nehod či zločinů by technologii mohli v budoucnu využívat i lidé s vadami sluchu. „Užitečná může být i na hlučných místech, třeba v autě nebo kokpitu letadla,“ citují stránky telegraph.co.uk Helen Bearovou ze zmíněné instituce.
„Odezírání ze rtů je jednou z největších výzev v oblasti umělé inteligence,“ uzavřel spoluautor projektu Richard Harvey.
Kamera odhalí o uživateli všechno
Zní to jako sci-fi? Výrobci se snaží schopnosti kamer posunout ještě dál. Například letos v lednu byl na veletrhu CES v americkém Las Vegas prezentován speciální software Smart me up, který dokáže webkameru připojenou k počítači proměnit v sofistikovaný analytický nástroj. [celá zpráva]
Ten dokáže ze snímku tváře v reálném čase vyčíst o uživateli ty nejdůležitější informace. Systém dokonce správně odhadne i náladu člověka. Křivka radosti tak u nadšených návštěvníků veletrhu letěla vždy vzhůru.
Kde najde taková technologie využití? Například v obchodních centrech – prodejci budou schopni okamžitě poznat, jak je uživatel naladěn, a i podle dalších údajů, které software zjistí, mu ušijí nabídku na míru.
Stejně tak ale tento systém otevírá vrátka k chytřejší elektronice v našich domácnostech. Nejrůznější asistenti a roboti budou díky němu schopni poznat, kdy se zkrátka nehodí, aby otravovali. Nebo naopak, kdy skutečně potřebujeme jejich pomoc.